Kínai vadászgépek közelítették meg Tajvant

Összesen 24 gép repült közel a szigethez, közülük nyolc átlépte a Tajvani-szoros középvonalát.

  • MTI MTI
Kínai vadászgépek közelítették meg Tajvant

Nyolc kínai repülőgép lépte át kedd reggel a Tajvani-szoros középvonalát – közölte a tajvani védelmi minisztérium.

Tajvan, amelyet Kína a sziget határozott tiltakozása ellenére saját területének tekint, az elmúlt években szinte naponta szembesült kínai katonai repülőgépek bevetéseivel, gyakran a sziget légvédelmi azonosító zónájának délnyugati részén.

Összesen 24 kínai harci repülőgépet, köztük vadászgépeket és bombázókat észleltek Tajvan közelében kedd reggel 8 óra (közép-európai idő szerint 2 óra) körül – számolt be a tajpeji védelmi minisztérium, hozzátéve, hogy négy kínai hadihajó is csatlakozott a "közös harckészültségi járőrözéshez".

Tajvan repülőgépeket és hajókat küldött, hogy figyelmeztesse a kínaiakat, miközben a rakétarendszerek készültségben álltak – derült ki a minisztérium tájékoztatójából.

A tárca közleménye szerint "a térségben minden fél közös felelőssége a biztonság és a stabilitás fenntartása". "Bármilyen provokatív magatartás, amely összeütközésekkel járhat, nem tesz jót a regionális biztonságnak" – derült ki a dokumentumból.

Kína, amely soha nem mondott le arról, hogy erőszakot alkalmazzon Tajvan ellenőrzése alá vonása érdekében, áprilisban hadgyakorlatokat rendezett a sziget körül, azt követően, hogy Caj Jing-ven tajvani elnök Los Angelesben találkozott Kevin McCarthyval, az amerikai képviselőház elnökével.

A tajvani kormány határozottan tiltakozik Kína szuverenitási igényei ellen, és fogadkozik, hogy megvédi magát, ha Kína megtámadja a szigetet.

(Nyitóképünk illusztráció, egy korábbi kínai hadgyakorlaton készült.)

Az idei aszályt az egész ország megszenvedheti, Orbánék nagy mentőöve pedig csak kivételezetteknek nyújthat reményt

Az idei aszályt az egész ország megszenvedheti, Orbánék nagy mentőöve pedig csak kivételezetteknek nyújthat reményt

A két évvel ezelőttinél is durvább aszály néz ki idén, az őszi vetés hamarabb ért be, a tavaszi kultúrák „nagyon rossz állapotban vannak”, ha nem jön eső, nagy terméskiesések lehetnek a kukoricában. A kormány most leginkább az öntözéssel kampányol az aszály ellen, kár, hogy ez a hazai termőterületek alig több mint 2 százalékán érhető el.