szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A zsoldosok kis méretű atomfegyverek megszerzését tervezték, hogy "emeljék a zendülés tétjét."

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Amikor a Wagner-csoport Moszkva felé tartott június végi fegyveres zendülése során, számos páncélozott harcjármű kivált a konvojból, és kelet felé vette az irányt, egy atomfegyvereket tároló orosz katonia bázis felé, írja a Reuters. A hírügynökség ezt videókra és helyiekkel készített interjúkra alapozza.

A mintegy 75 kivált jármű a Voronyezs-45 nevű nukleáris bázis felé tartott. Az egység rögtön az első faluban, melyet elért, helyiek beszámolói szerint tűzharcba keveredett az orosz erőkkel. Úgy tűnik azonban, hogy utukat komolyabb fennakadások nélkül folytathatták.

Az azonban már nem tiszta, hogy elérték-e a nukleáris bázist, mivel az autópályáktól távolabb, a bázistól mintegy 100 kilométerre már nem álltak rendelkezésre információk a haladásukról. A Reuters a Talovaya nevű településig tudta beazonosítani az útvonalukat. Itt ismét tűzharcba keveredtek az orosz erőkkel. A helyiek szerint itt a wagneresek lelőttek egy orosz harci helikoptert, két fővel a fedélzetén.

Nyugati hivatalnokok mindenesetre azt hangoztatták, hogy az orosz atomfegyverek biztosnágban voltak a Wagner-csoport zendülése során.

Kirilo Budanov, az ukrán katonai hírszerzés parancsnoka ugyanakkor most azt mondta a hírügynökségnek, a zsoldoscsapat végül el is érte a bázist, ahol azt tervezték, hogy kicsi, hátizsáknyi méretű szovjet korabeli nukleáris eszközöket szereznek meg, hogy "emeljék a lázadás tétjét." Budanov szerint a Wagner-csoportot csak a tárolóhelyiségek zárt ajtajai választották el az atomfegyverektől. Az ajtókat nem tudták kinyitni.

A Reuters független forrásból nem tudta megerősíteni Budanov állításait. Budanov maga bizonyítékokkal nem szolgált, és arról sem beszélt, hogy megvitatta-e a szituációt az USA-val vagy Ukrajna más nyugati szövetségesével. Arról sem beszélt, hogy a zsoldosok végül miért vonultak vissza a Voronyezs-45-ből.

A hírügynökség Kreml-hez közel álló forrása megerősítette Budanov állításait, szerinte a Wagner egysége valóban bejutott a "különleges zónába," mire "az amerikaiak izgatottá váltak," mert ott az oroszok nukleáris tölteteket tárolnak. A forrás szerint ez nagy aggodalmat keltett a Kremlben is, és ez a fejlemény volt az, ami lendületet adott az Aljakszandr Lukasenka fehérorosz elnök által vezetett egyeztetésnek, mely végül a zendülés lefújását hozta.

A Reuters megkereste a témában a Fehér Házat is, mely szóvivője azonban azt mondta, nem tudják megerősíteni az értesüléseket, és hogy nekik nem volt tudomásuk arról, hogy bármikor is veszélyben lettek volna nukleáris fegyverek. A Reuters megkeresésére Jevgenyij Prigozsin Wagner-vezér nem reagált.

A hírügynökségnek mindenesetre szakértők úgy vélték, hogy a wagneresek aligha tudták volna működésbe hozni a hátizsáknyi nukleáris eszközöket, mivel nincs meg hozzá a megfelelő előképzettségük. Illetve a szerkezetek lehet, hogy már nem is működnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!