szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Eddig más verziót hallottunk a történtekről.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Rosszul megfogalmazott parancs miatt lőtt rá egy orosz vadászgép a Fekete-tenger fölött a brit felderítőgépre – írja a BBC.

Az eset még tavaly szeptemberben történt, amikor két Szu-27 típusú orosz vadászgép közelített meg a Fekete-tenger fölött egy brit RC-135 Rivet Joint felderítőgépet. A kezdeti hírek arról szóltak, hogy az egyik orosz gép műszaki hiba miatt röppentett el két rakétát is a brit gép irányába, ugyanakkor az idén tavasszal nyilvánosságra került Pentagon-iratokban már arról volt szó, hogy korántsem műszaki hiba történt, az orosz pilóta le akarta lőni a brit gépet, csak nem találta el.

A BBC-nek három vezető nyugati hírszerző forrás is arról beszélt, hogy a meglepően szakmaiatlan orosz kommunikáció állhat a történtek hátterében. A brit felderítőgép ugyanis olyan szenzorokkal volt felszerelve, amikkel a legénysége képes volt belehallgatni a közelükben zajló kommunikációba.

A források szerint az orosz központból érkezett utasítás értelme az volt, hogy „megvan a célpontjuk”, amit az egyik pilóta úgy interpretált, hogy tűzparancsot kapott a brit gépre, míg a másik nem hogy nem csatlakozott a támadáshoz, de igen keresetlen szavakkal hordta le a társát, miután az kilőtte az első rakétát. Ebből veszekedés kerekedett, majd a támadó pilóta kilőtt még egy rakétát, azonban ez sem talált.

A brit védelmi minisztérium ugyanakkor előbb elfogadta az oroszok magyarázatát a műszaki hibáról, majd ezt követően nem volt hajlandó nyilvánosságra hozni a saját adatait a történtekről. Ez persze érthető, hiszen egyfelől a tárca nem akarja felfedni, hogy milyen szinten képesek a repülőgépei hírszerzési feladatokat ellátni, illetve egy félreértelmezett, de végső soron áldozat nélküli parancs miatt sem akart fegyveres konfliktusba sodródni az oroszokkal.

Az esetnek annyiban lett következménye, hogy a térségben működő brit felderítőgépeket azóta levegő-levegő rakétákkal felszerelt Typhoon vadászgépek kísérik.

Frissítés:

Reagált a brit miniszterelnök hivatala is a hírre. A védelmi miniszter (az augusztus végén leköszönt Ben Wallace – a szerk.) beszámolt az elhibázott rakétakilövésről. Úgy gondolom, hogy a tőle telhető legnagyobb részletességgel tájékoztatta a parlamentet a történtekről – áll a miniszterelnökség szóvivőjének közleményében.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!