szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A határt átlépő vasúti kocsik száma a Kim Dzsong Un–Vlagyimir Putyin-csúcstalálkozó után indult határozott növekedésnek.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

A Beyond Parallel amerikai agytröszt által az orosz határon lévő tumangangi vasúti létesítményről készített és pénteken nyilvánosságra hozott műholdas felvételek szerint Phenjan fegyverszállítmányokkal segítheti Moszkvát az Ukrajnával vívott háborújában – írja a Politico.

Bár a ponyvák kiterjedt használata miatt nem lehet biztosra venni, hogy valóban tüzérséget szállítanak-e, ám a példátlan számú tehervagon és a vasúti forgalom intenzitása, valamint a két ország közötti közelmúltbeli tárgyalások erre utalnak – írja a szervezet. A forgalom az utóbbi időben jóval nagyobb volt, mint amit az elmúlt öt évben meg lehetett figyelni, beleértve a Covid–19 előtti szintet is, amikor legfeljebb 20 vasúti kocsi állt a létesítményben – tette hozzá.

A múlt hónapban Kim Dzsong Un észak-koreai vezető teljes támogatásáról biztosította Vlagyimir Putyin orosz elnököt és "szent harcát" egy csúcstalálkozón, ahol a két vezető megvitatta a katonai együttműködés lehetőségeit.

Az egész világra veszélyes Putyin és Kim Dzsong Un újsütetű barátsága

Ha igaz az a mondás, amely szerint madarat tolláról, embert barátjáról lehet megismerni, akkor igazán rosszul érezhetik magukat az Orbán-kormány tagjai, akik változatlanul a hagyományos keresztény értékek védelmezőjeként tekintenek Vlagyimir Putyinra. Az orosz elnök ugyanis éppen a népét halálra éheztető észak-koreai diktátorral, Kim Dzsong Unnal kötött „örök" barátságot.

Öt nappal a magas szintű találkozó után a műholdas felvételek a tehervagonok fokozatos, de folyamatos növekedését mutatták, ami a Beyond Parallel szerint október 5-én tetőzött a soha nem látott, 73 vasúti kocsit számláló mennyiségben. Egy amerikai tisztviselő a hét elején megerősítette a CBS Newsnak, hogy Észak-Korea megkezdte a tüzérség átadását Oroszországnak.

Az ilyen katonai szállítmányok az agytröszt szerint több ENSZ BT-határozatot is megsértenének.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!