szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Százezres tüntetést tartottak Londonban a palesztinok mellett szombaton, miközben Kairóban békecsúcson vett részt 34 állam. Eközben megnyitották a rafahi határátkelőt a Gázai övezetbe szánt segélyszállítmányok előtt. A háború minden fontos híre itt, percről percre.

Izrael háborúban
A Hamász 2023 őszi brutális támadása óta Izrael előbb Gázában, majd Libanonban kezdett ellenoffenzívát, hogy megtörje az Irán által támogatott szélsőségesek állandó fenyegetését és kiszorítsa szomszédságából a terroristákat. Az eszkalálódó háború legfontosabb fejleményeiről folyamatosan beszámolunk.
Friss cikkek a témában

Most érkezett

A palesztinok mellett (is) kiállt Joe Biden

Az izraeliek és a palesztinok egyformán megérdemlik, hogy biztonságban, méltóságban és békében éljenek – írta Joe Biden amerikai elnök a Facebookon és a Twitteren (újabban: X) is közzétett posztjában.

Joe Biden szerint a palesztinok is megérdemlik, hogy békében élhessenek

És az izraeliek is - posztolta az amerikai elnök.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2

Már szombattól fokozná a légitámadásokat Gázában Izrael

Már szombattól fokozni akarja a Gázai övezet elleni légitámadásokat a Hamász palesztin fegyveres szervezet ellenőrizte terület elleni offenzívája következő szakaszának előkészítése jegyében az izraeli hadsereg – közölte Daniel Hagari tábornok, a hadsereg szóvivője.

"Akkor lépünk a háború következő szakaszaiba, ha a feltételek optimálisak lesznek számunkra" – mondta.

A tábornok megerősítette, hogy legkevesebb 210 túszt tartanak fogva a Gázai övezetben, a többségük izraeli, és ismételten felszólította Gázaváros lakóit, hogy a biztonságuk érdekében vonuljanak az övezet déli részébe.

Szombaton az izraeli hadsereg több vezetője ellátogatott a frontra a katonákhoz, közölték, hogy folyik a fegyveres erők felkészítése az esetleges gázai övezeti szárazföldi intervencióra. "Behatolunk Gázába, ezt hadműveleti céllal tesszük, elpusztítani a Hamász létesítményeit és a terroristáit, és ezt profi módon tesszük" - mondta a csapatszemlén Herzi Halevi vezérkari főnök.

(MTI)

Százezren tüntettek a palesztinok mellett Londonban

Jelentős, 1500 fős rendőri készültség mellett hatalmas tüntetés volt szombaton Londonban a palesztinok mellett. A Scotland Yard kora esti első becslése szerint a Palestine Solidarity Campaign nevű csoport által szervezet demonstráción százezren vettek részt.

A menet a londoni kormányzati főutcához, a Whitehallhoz vonult; innen nyílik a Downing Street, amely a brit miniszterelnökök hivatalának és rezidenciájának nyújt otthont. Rendbontásokról és őrizetbe vételekről szombat estig nem érkezett jelentés. (MTI)

A palesztin és az izraeli felet is megrótták Kairóban a civilek elleni erőszak miatt

Szombaton békecsúcsot tartottak Kairóban a palesztin-izraeli konfliktussal kapcsolataban. A résztvevő 34 ország közös nyilatkozatot fogadott el a találkozó végén. A Kairói Nyilatkozatban aggodalmukat fejeték ki a konfliktus más közel-keleti területekre történő esetleges átterjedésével kapcsolatban, és önmérsékletre szólították fel a feleket. Figyelmeztetik is őket, hogy a konfliktus kiszélesedése súlyos következményekkel járhat a térség lakóira, valamint a nemzetközi békére és stabilitásra. Elítélték a Gázai övezetben a békés lakosok ellen mindkét fél által elkövetett erőszakot, valamint a nemzetközi humanitárius jog és az emberi jogok bármelyik fél által történő megsértését egyartánt. (MTI)

Békecsúcsot tart 34 ország Egyiptomban, csak Izrael hiányzik

34 ország, sok arab állam, nemzetközi szervezetek és az EU és Németország is magas szinten képviseli magát a kairói békecsúcson.

Minden izraelinek azonnal el kell hagynia Egyiptomot és Jordániát

Minden izraelinek azonnal el kell hagynia Egyiptomot és Jordániát

A kormány attól tart, az izraeli állampolgárokat megtámadhatják ezekben az országokban. Marokkóra vonatkozóan is figyelmeztetést adtak ki.

Megkezdődött a békekonferencia Egyiptomban, de még egy közös közlemény se valószínű

Megkezdődött a nemzetközi konferencia Kairóban a gázai helyzetről, amelynek az lenne a feladata, hogy közös álláspontot alakítson ki a Hamász terrorszervezet és Izrael konfliktusáról.

A résztvevők egyiptomi, palesztin, jordániai, bahreini, katari, kuvaiti és iraki vezető politikusok, valamint az ENSZ és az EU képviselői és a brit külügyminiszter.

Két jelenlévő diplomata ugyanakkor már a kezdetkor azt nyilatkozta, aligha fog sikerülni mindenki által aláírt, közös állásfoglalást kiadni, hiszen eltérő a tűzszünet igényének megítélése, Izrael jogának kérdése az önvédelemre, de még az is, hogy megemlítsék-e a Hamász akcióját, amelyben 1400 embert, többségében civileket mészároltak le Izraelben. És mivel az Egyesült Államok és több európai nagyhatalom képviselői sincsenek jelen, szintén kérdéses, mire fut majd ki a konferencia.

Legalább 17 újságíró meghalt Gázában a háborúban

A Palesztin Újságírók Szindikátusa szerint 17 médiamunkás halt meg a Gázai Övezetben a háború kezdete óta, és további 20 sérült meg. A Committee to Protect Journalists adatai szerint még többen, 21 újságíró halt meg péntek reggelig - írja a Guardian.

Megnyitották a határt Egyiptom és a Gázai Övezet között

Szombaton reggel valamivel 10 óra előtt az előzetes várakozásoknak megfelelően megnyílt a határátkelő Rafahnál, Egyiptom és Gáza között - írja a BBC. A határon már át is haladt néhány kamion.

Hogy meddig marad nyitva a határátkelő, az kérdéses. Izrael 20 segélyszállítmánnyal teli kamion áthaladását hagyta jóvá azzal a feltétellel, hogy a szállítmány az egyiptomi Vöröskereszttől egyenesen a palesztin Vöröskereszthez kerül, a Hamász pedig nem foglalja le vagy téríti el a szállítmányt. A 20 kamion áthaladása után hasonlóra legközelebb hétfőn lesz lehetőség.

Korábban az izraeli amerikai nagykövetség jelentette be, hogy meg fog nyílni a határ, és utalt arra, hogy egy ilyen intézkedés lehetővé tenné a külföldiek számára, hogy elhagyják a palesztin területeket.

Biden elnök kommentálta a gázai offenzíva tervét, de kiderült, félreértette a kérdést

Igennel felelt arra a riporteri kérdésre Joe Biden amerikai elnök, hogy Izraelnek el kellene-e halasztania a Gázai Övezet ellen indított támadást, amíg még több túsz szabadon engedését sikerül elérni tárgyalások útján, hiszen amikor a Hamász terrorszervezet betört Izraelbe és lemészárolt 1400 embert, többségében civileket, több mint 200 túszt hurcoltak magukkal a Gázai Övezetbe.

Az amerikai elnök stábja azonban később visszakozott. Mint közölték, az épp az elnöki különgépre felszálló elnök rosszul értette a felé kiabált kérdéseket, és a fenti kérdésből csak annyit hallott, ki kellene-e szabadítani még több túszt, így az igenlő válasza kizárólag erre vonatkozott.

Netánjahu izraeli elnök korábban kijelentette, a Hamász elpusztítása előnyt élvez a túszok kiszabadításával szemben, hiszen olyan léptékű támadásról van szó, ami a nemzet megmaradását veszélyezteti, azonban a nemzetközi közvélemény ellentétes álláspontot képvisel.

1 2
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!