Mától a rafahi átkelőn keresztül sem szállítanak segélyt Gázába, éhezéssel kell szembenézni, figyelmeztet az ENSZ Világélelmezési Program – percről percre a háborúról
Péntektől a rafahi átkelőn keresztül sem szállítanak segélyt Gázába az üzemanyaghiány miatt. A tiszta víz hiánya miatt a civilek az éhhalál közvetlen lehetőségével néznek szembe.
Most érkezett
Scholz a válság súlyosbodásának elkerüléséről akart tárgyalni, míg Erdogan Izraelt bírálta
A kancellár megerősítette, hogy Németország számára "megkérdőjelezhetetlen Izrael joga a létezéshez", Erdogan a két vezető berlini találkozóját követően viszont arról beszélt, hogy nincs benne a Tórában, hogy lehetne kórházakat bombázni, vagy gyerekeket gyilkolni.
Scholz a válság súlyosbodásának elkerüléséről akart tárgyalni, míg Erdogan Izraelt bírálta
A kancellár megerősítette, hogy Németország számára "megkérdőjelezhetetlen Izrael joga a létezéshez", Erdogan a két vezető berlini találkozóját követően viszont arról beszélt, hogy nincs benne a Tórában, hogy lehetne kórházakat bombázni, vagy gyerekeket gyilkolni.
Az ENSZ Világélelmezési Program (WFP) arra figyelmeztetett, hogy a Gázai övezetben jelenleg hatalmas élelmiszerhiánnyal és széles körű éhezéssel kell szembenézni, miközben a palesztin enklávé szinte teljes lakossága azonnali élelmiszersegélyre szorul.
Cindy McCain, a WFP ügyvezető igazgatója csütörtöki nyilatkozatában elmondta, hogy a Gázai övezetben „gyakorlatilag nincs élelmiszer- és vízellátás”, és a szükséges segélyeknek „csak töredéke” jut el a határon keresztül a területre – írta a The Guardian.
A tél gyors közeledtével, a nem biztonságos és túlzsúfolt szállások és a tiszta víz hiánya miatt a civilek az éhhalál közvetlen lehetőségével néznek szembe – állítja McCain.
Egyetlen működő határátkelővel nem lehet kielégíteni a jelenlegi élelmezési szükségleteket. Az egyetlen remény egy másik, biztonságos átjáró megnyitása a humanitárius szervezetek számára, hogy életmentő élelmiszert juttassanak Gázába.
A hét elején a WFP megerősítette, hogy üzemanyaghiány miatt bezárták az ügynökséggel partnerségben működő utolsó pékséget. A kenyértermékek, alig vagy egyáltalán nem léteznek – közölte a szervezet.
Az üzemanyaghiány a humanitárius elosztást és műveleteket is megbénítja, beleértve az élelmiszersegélyek kiszállítását is – közölte a szervezet. Az ENSZ palesztin menekülteket segítő ügynöksége (UNRWA) közölte, hogy holnaptól a rafahi átkelőn keresztül nem szállítanak segélyt Gázába az üzemanyaghiány miatt.
Percről percre
Harcok dúlnak Gáza északi részének több területen is
Az izraeli hadsereg a jelek szerint megpróbál Gázaváros nyugati oldaláról Shujaiya és Zeitoun városrészek felé nyomulni. „Összecsapások zajlanak, úgy tűnik, hogy a [palesztin] csoportok a helyszínen megpróbálják visszaszorítani ezeket a tankokat és páncélozott járműveket” – számolt be az eseméányekről az al-Dzsazíra helyszíni tudósítója.
„De a kommunikációs zavarok miatt nem tudjuk pontosan, hogy milyen mértékben és kapacitással folynak a harcok” – tette hozzá.
Az izraeli hadsereg szerint egy gázai óvodában találtak gránátokat
Az izraeli hadsereg azt állította pénteken, hogy több aknagránátot találtak egy óvoda épületében a Gázai övezet északi részén. Közzétettek egy videót is, amelyen az látszik, hogy az óvoda épületének egy részében gránátokat tároltak.
Az izraeli hadsereg azt is bejelentette, hogy a Hamász iszlamista terrorszervezet több fegyverét egy iskolaépületben elrejtve találták meg.
A bejelentéseket független források nem erősítették meg. Az izraeli hadsereg azzal vádolja a Hamászt, hogy harcosai a civil lakosság között rejtőzködnek, és fegyvereiket polgári létesítményekben tárolják.
(MTI)
Az es-Sifá kórház orvosa szerint az izraeli katonák "nem találtak semmit"
A Gázai övezeti es-Sifá kórház egyik orvosa szerint az izraeli katonák "nem találtak semmit" az egészségügyi létesítményben, ahol a harcok miatt kezdenek kifogyni a vízből és az élelmiszerből.
Ahmed el-Mohallalati a Reuters hírügynökségnek telefonon arról beszélt, hogy nagyon nehéz és félelmetes a helyzet a kórházban, amely körül folyamatos a lövöldözés. Izraeli harckocsik és katonák a kórház területén mozognak – tette hozzá az írországi születésű sebész, aki Kairóban tanult, és Londonban is praktizált. Elmondta, hogy a keserves körülmények ellenére egyetlen csecsemőnek sem esett bántódása azóta, hogy az izraeli erők szerdán megrohamozták a kórház épületét.
Izrael azt állítja, hogy a Hamász iszlamista terrorszervezet parancsnoki központot működtet a kórház alatt. A palesztin fegyveres csoport ezt tagadja.
Az izraeli hadsereg csütörtökön azt közölte, hogy fegyverekre és egy alagútra bukkantak a kórház területén. Ennek bizonyítására a helyszínen készült videókat és fényképeket is nyilvánosságra hoztak.
Mohallalati azt állította, az izraeli hadsereg "nem talált semmit, a kórház területén semmiféle ellenállásba nem ütközött". Az orvos elmondása szerint a kórházba behatoló izraeli erők biztosítottak valamennyi vizet és élelmiszert, de ez nem elégséges, mindössze a létesítményben tartózkodó betegek talán 40 százalékának ellátására volt elegendő.
(MTI)
ENSZ főtitkár-helyettes: A nemzetközi jog "a feje tetejére állt" Gázában
Martin Griffiths az ENSZ humanitárius ügyekért felelős főtitkár-helyettese elmondta, hogy október 7. óta 41 ezer lakóegységet romboltak le Gázában, ami a bombázott terület összes lakóegységének 45 százalékát teszi ki.
„A polgári károk jellege és mértéke jellemző a nagy hatótávolságú robbanófegyverek használatára egy sűrűn lakott területen” – mondta.
A „borzalmas” helyzetre utalva Griffiths hozzátette: „Úgy tűnik, sok tekintetben a nemzetközi humanitárius jog a feje tetejére állt”.
IDF: Páncéltörő rakétát lőttek ki Libanonból Izraelre
Az Izraeli Védelmi Erők pénteken megerősítették, hogy Libanonból páncéltörő rakétát lőttek ki a Manara kibuc felé.
(Haaretz)
A hollandiai bevándorlási hivatal felgyorsítja a palesztinok családegyesítési kérelmeit
A holland bevándorlási hivatal (IND) felgyorsítja a hollandiai palesztinok családegyesítési kérelmeivel kapcsolatos döntéshozatali eljárást a Gázai övezetben élő rokonok esetében, abban a reményben, hogy így könnyebben elhagyhatják a háború sújtotta övezetet – írta a NOS holland hírportál a hivatal bejelentésére hivatkozva pénteken.
Az IND eddig tíz sürgősségi eljárást indított, ezek több tucat Gázában tartózkodó családtagot érintenek, főként házastársakat és kiskorú gyermekeket. A hivatal szerint a Hollandiába való beutazás iránti kérelmeket a legjobb esetben is néhány héten belül lehet kiadni, ugyanakkor nincs garancia arra, hogy a jóváhagyott tartózkodási engedély birtokában ezek az emberek elhagyhatják az övezetet. A Gáza és Egyiptom közötti határ csak alkalmanként nyílik meg azon külföldi útlevéllel rendelkező palesztinok számára, akik szerepelnek az evakuálási listán. Eddig 26 holland útlevéllel rendelkező ember tudott így kijutni Gázából, a külügyminisztérium tudomása szerint azonban még 14-en ottrekedtek.
Wil Eikelboom menekültjogi szakértő a NOS-nak elmondta, hogy az eljárások felgyorsításáról szóló döntés egyedülálló. A családegyesítési kérelem hivatalos időtartama 90 nap, de esetenként több mint egy évig is eltarthat.
„Sok függ az IND kapacitásától, de a papírmunkától is. Ha nincs rokonságot bizonyító születési anyakönyvi kivonat, akkor DNS-tesztre van szükség, ami további időt vesz igénybe" – nyilatkozott.
A gázaiak esetében DNS-tesztet csak a kairói nagykövetségen lehet elvégezni, azonban jelenleg ez szinte lehetetlen. Amennyiben a családtagok személyazonosságát nem lehet kellőképpen megállapítani, továbbra is Gázában kell maradniuk.
(MTI)
ENSZ: összeomlott a távközlési rendszer, éhínség és betegségek terjedése fenyeget a Gázai övezetben
Éhínség és betegségek terjedése fenyegeti a gázai lakosságot a tengerparti övezet élelmiszer- és édesvízkészleteinek kimerülése és az akut üzemanyaghiány miatt szünetelő segélyezés, valamint a kommunikációs hálózatok összeomlása következtében – tudatták az ENSZ szervezetei pénteken.
A Gázai övezetben csütörtökön összeomlott távközlési hálózatai továbbra is működésképtelenek, miután akadozik a létfontosságú infrastruktúra, azon belül az internet- és telefonszolgáltatás, a vészhelyzeti kommunikációs rendszerek, a kórházak, valamint a tengervizet feldolgozó sótalanító üzemek fenntartásához szükséges áramszolgáltatás.
A ciszjordániai székhelyű palesztin távközlési vállalat, a Paltel csütörtök este jelentette hálózatainak összeomlását, amelynek következtében megszakadt az internetszolgáltatás is.
Az ENSZ Élelmezési Világprogramjának (WFP) regionális irodája csütörtökön azt közölte, hogy az éhínség elkerüléséhez szükséges napi élelmiszermennyiségnek jelenleg mindössze tíz százaléka jut be az övezetbe. A területen élő 2,3 millió palesztin közül egyre többen szenvednek a kiszáradástól és alultápláltságtól, az emberek – mint fogalmaztak – „már egyenesen az éhhalál veszélyével néznek szembe".
Az ENSZ palesztinokat segítő szervezete (UNRWA) közölte, hogy pénteken Egyiptomból nem lehet majd segélyszállítmányokat eljuttatni az övezet déli részére, noha Izrael – amely a Hamász palesztin terrorszervezet ellen indított háborújának kezdete óta tiltja az üzemanyagszállítmányok bejuttatását – a hét elején engedélyezte az ügynökségnek az élelmiszereket szállító teherautók korlátozott számú érkezését.
Az üzemanyag hiánya miatt le kellett állítani a szennyvízszivattyú-állomásokat és a sótalanító üzemeket, ami növeli a vízszennyezés és a betegségek kitörésének kockázatát.
Az ENSZ Egészségügyi Világszervezete (WHO) pénteken a betegségek várható terjedése miatt adott hangot aggodalmának, miután a napokban kiugró számban regisztráltak légzőszervi megbetegedéseket és hasmenéses eseteket az övezetben. A WHO, amely korábban már figyelmeztetett a betegségek terjedésének „aggasztó tendenciáira", felhívta a figyelmet arra is, hogy az izraeli hadsereg hetek óta zajló bombázásai elől óvóhelyekre menekülő lakosság alig jut hozzá élelmiszerhez és tiszta vízhez.
Az esős évszak kezdetével kialakuló lehetséges áradások következtében a túlzsúfolt terület csatornarendszere túlterhelődhet, ami tovább növeli a betegségek elterjedésének esélyét – közölték.
Az ENSZ Humanitárius Ügyek Koordinációs Hivatala (OCHA) pénteki tájékoztatása szerint mintegy 813 ezer belső menekült tartózkodik az UNRWA által működtetett legalább 154 menedékhelyen.
(MTI)
A WHO tábori kórházakat akar felállítani a Gázai övezetben
Az Egészségügyi Világszervezet tábori kórházakat akar felállítani a Gázai övezetben az izraeli támadások okozta súlyos pusztítások után - közölte pénteken Richard Peeperkorn, a WHO palesztin területekért felelős képviselője.
A gázai háború kezdete előtt mintegy 3500 kórházi ágy volt a Gázai övezetben. Ma már csak 1400 áll rendelkezésre. Emellett naponta 50-60 súlyos beteget kell a lehető leghamarabb kihozni az övezetből, hogy Egyiptomban megfelelő ellátásban részesülhessenek - mondta Peeperkorn.
Az orvosi rendelőkben is súlyosan leromlott az ellátás, legfeljebb 60 százalékuk működik még.
(Haaretz)
Az izraeli nemzetbiztonsági miniszter szerint hiba volt üzemanyagot beengedni a Gázai övezetbe
Itamar Ben Gvir nemzetbiztonsági miniszter ellenzi a háborús kabinet döntését, miszerint kis mennyiségű üzemanyagot engednek be Gázába.
Ben Gvir szerint a fórum – amely Benjamin Netanjahu miniszterelnökből, Joav Galant védelmi miniszterből, Beni Ganc miniszterből és több megfigyelőből áll – „rossz politikára vezeti Izraelt".
„Amíg a túszainkhoz még a Vöröskereszt sem juthat be, addig nincs értelme humanitárius ajándékokat adni az ellenségnek".
Bezalel Szmotrics pénzügyminiszter szerint az üzemanyag beengedése „súlyos hiba, és ellentmond a [teljes] kormány határozatának”.
Egy ilyen lépés „gyengeséget sugároz, oxigént ad az ellenségnek, és lehetővé teszi [a Hamász gázai vezetője, Jahja] Szinvár számára, hogy kényelmesen üljön a légkondicionált bunkerében, nézze a híreket, és továbbra is manipulálja az izraeli társadalmat és az elrabolt túszok családjait".