szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nem világos, hogy ezzel a módszerrel hogyan tudnák kiszabadítani azokat az Izraelből elhurcolt túszokat, akiket alapos gyanú szerint pont ezekben az elárasztani kívánt alagutakban tartanak fogva.

Izrael háborúban
A Hamász 2023 őszi brutális támadása óta Izrael előbb Gázában, majd Libanonban kezdett ellenoffenzívát, hogy megtörje az Irán által támogatott szélsőségesek állandó fenyegetését és kiszorítsa szomszédságából a terroristákat. Az eszkalálódó háború legfontosabb fejleményeiről folyamatosan beszámolunk.
Friss cikkek a témában

Szivattyúkat állítottak fel a Wall Street Journal értesülése szerint az izraeli hadsereg (IDF) tagjai a Gázai övezetben, ezek segítségével pedig a Földközi-tenger vizét vezetnék be a Hamász terroristáinak Gázát átszövő alagútrendszerébe. A lap szerint ezzel gyakorlatilag felszámolnák az alagútrendszert, ezzel együtt pedig a terroristák legfőbb búvóhelyeit is, őket magukat pedig a felszínre kényszerítené.

Az amerikai lap arról ír, hogy az elmúlt egy hónapban az IDF katonái öt, nagyteljesítményű szivattyút állítottak fel az övezetben található al-Shati menekülttábor közelében. Ezek a szivattyúk több ezer köbméter vizet lennének képesek az alagutakba pumpálni. Az nem világos, hogy ezzel a taktikával mennyi időbe telne a teljes alagútrendszer elárasztása.

A Wall Street Journal forrásai szerint Izrael novemberben tájékoztatta az Egyesült Államokat a szivattyúkról, valamint arról is, hogy mit terveznek velük, egyelőre azonban nincs döntés arról, hogy valóban használni is fogják őket. Egyelőre az sem világos, hogy ezzel a módszerrel hogyan tudnák kiszabadítani azokat az Izraelből elhurcolt túszokat, akiket alapos gyanú szerint pont ezekben az elárasztani kívánt alagutakban tartanak fogva. A november végi tűzszünet idején bár száznál is több, Izraelből elhurcolt túszt engedtek szabadon a terroristák, de még így is közel 130 túszt tarthatnak fogva.

Az amerikai kormány sem támogatja egységesen a terv végrehajtását: Joe Biden kormányában többen ugyan hajlandók lennének áldásukat adni a támadás végrehajtására, de többen ellenzik is azt. Az amerikai kormányban attól is tartanak, hogy a rendkívüli mennyiségű víz bevezetése tartósan károsítaná a Gázai övezet amúgy sem kifejezetten termékeny talajszerkezetét, de az ingatag épületek alapozását is károsíthatja.

2015-ben már volt arra példa, hogy gázai alagutakba vezettek vizet, akkor azonban nem Izrael, hanem Egyiptom tette ezt. A támadással akkor a csempészalagutakat akarták kivonni a forgalomból. Az izraeli hadsereg december elejére már több mint nyolcszáz alagutat tárt fel az övezet alatt, ezek összességében több száz kilométeresek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!