szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Ez még a légvédelmi szirénák működésében és a készpénzfelvételben is gondot okozott.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Orosz hekkerek tavaly májusban juthattak be az ukrán távközlési óriásvállalat, a Kyivstar rendszerébe, és hónapokon át ott voltak Ukrajna kiberbiztonsági vezetője szerint – írja a Reuters.

A probléma csak akkor tűnt fel az ukránoknak, amikor tavaly december közepén nagyjából 24 millió ember számára váltak elérhetetlenné Ukrajna legnagyobb távközlési vállalatának szolgáltatásai.

Illia Vitiuk, az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SBU) kiberbiztonsági osztályának vezetője az mondta, hogy az orosz hekkertámadásnak a hírszerzésen túl az is a célja volt, hogy pszichológiai csapást mérjen az ukránokra, illetve üzenjen a Nyugatnak.

Ez a támadás komoly üzenet, nagy figyelmeztetés nemcsak Ukrajnának, hanem az egész nyugati világnak, meg kell érteni, hogy senki sincs valós biztonságban

- fogalmazott Vitiuk. Azt is közölte, hogy a támadás "szinte mindent" megsemmisített, beleértve több ezer virtuális szervert és számítógépet is.

A Kyivstar a legnagyobb Ukrajna három fő távközlési szolgáltatója közül, és mintegy 1,1 millió ukrán él olyan kisvárosokban és falvakban, ahol nincs más szolgáltató.

A kibertámadás miatt megbénultak a SIM-kártyával működő bank automaták és az internetszolgáltatás akadozása miatt egyes régiókban a légvédelmi szirénák sem működtek megfelelően.

Az SBU nyomozása később megállapította, hogy már tavaly márciusban is megpróbáltak betörni a hekkerek a Kyivstar rendszerébe, de arra, hogy be is jutottak, csak májustól vannak bizonyítékok.

Ezután a hekkerek személyes adatokhoz fértek hozzá: elolvashattak SMS üzeneteket, megállapíthatták egyes telefonok használatának helyét és Telegram-fiókokat is ellophattak.

Vitiuk arról is beszélt, hogy az SBU segített a Kyivstarnak napokon belül helyreállítani a rendszereit, és visszaverni az újabb kibertámadásokat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!