szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Berijev A-50-esből összesen hat darabbal rendelkezett az orosz légierő, mióta a tavalyi év elején is elvesztettek egyet.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Az ukrán légierő megsemmisített egy orosz A-50-es, nagy hatótávú légtérellenőrző repülőgépet és egy Il-22-es parancsnoki gépet – írja a BBC Valerij Zaluzsnij ukrán vezérkari főnök bejelentésére hivatkozva.

A Berijev A-50-es elsődleges feladata feltérképezni a hadművelet színteréül szolgáló légteret és koordinálni a saját oldal harci gépeinek mozgását, magyarán felderíti az ellenséges légvédelmi rendszereket és koordinálja az ellenük végrehajtott támadásokat. Ezen felül idejében képes azonosítani az orosz állások felé tartó, alacsonyan repülő ukrán drónokat, illetve rakétákat is.

A veszteség azért is érzékeny az oroszok számára, mert a brit hírszerzés információi szerint tavaly februártól mindössze hat darab Berijev A-50-essel rendelkeztek, miután belarusz partizánok egyet felrobbantottak Minszk közelében. Az így megmaradt hatdarabos állomány csökkent most tovább ötre.

 

Az orosz hivatalos csatornák hallgatnak, ugyanakkor prominens háborúpárti orosz kommentátorok annyit elismertek, hogy egy A-50-es elvesztése súlyos csapás lenne számukra.

Ezt támasztja alá a legrégebbi brit katonai és biztonsági agytröszt, a Rusi légi hadviselésre specializálódott szakértője, Justin Bronk is, aki szerint az egész hadműveletet érintően jelentős és egyben kínos veszteség is lenne az oroszok számára, amennyiben beigazolódnak az ukrán híradások.

A veszteség anyagi jellegben is tetemesnek mondható, mivel egy Berijev A-50 megépítésének költségei több száz millió dollárra rúgnak.

Az Il-22-es ugyanakkor a legfrissebb hírek szerint nem semmisült meg, hanem kényszerleszállást hajtott végre a Novorosszijszkhoz közeli anapai reptéren.

Az ukrán légvédelem mostani győzelme ugyan jelentősnek mondható, ám a háborút nem dönti el. A BBC biztonságpolitikai kommentátora, Frank Gardner egyenesen úgy fogalmazott, hogy az A-50 lelövése egy egészen kicsiny jó hír a rossz hírek tengerében. A helyzet általánosságban nem kedvez az ukránoknak, mivel szűkölködnek lőszerben és a csapatok körében is alacsony a morál, miközben az oroszok folyamatosan támadják az ország infrastruktúráját.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!