Tetszett a cikk?

Kamala Harris amerikai alelnök jelentős összegű segélyt jelentett be Ukrajnának a svájci békecsúcson.
 

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Kamala Harris, az Amerikai Egyesült Államok alelnöke több mint 1,5 milliárd dolláros, Ukrajnának szánt segélyt jelentett be a Svájcban kezdődött Ukrajna békekonferencián. A pénzt jórészt az ukrajnai energetikai hálózat helyreállítására, illetve a humanitárius helyzet javítására fordítják.

Harris, aki Joe Biden elnököt képviselve jelent meg a több mint nyolcvan országot részvételével tartott kétmapos konferencián, találkozott Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel, majd beszédet mondott a csúcstalálkozó plenáris ülésén.

Elmondta, hogy a pénzből 500 millió dollárt fordítanak az oroszok által támadott energiarendszer helyreállítására. „Ez segít Ukrajnának válaszolni az energetikai infrastruktúrát ért legutóbbi orosz támadásokra, a cél a károk kijavítása és a hálózat rugalmasságának növelése” – hangsúlyozta Harris.  

A találkozóra időzítve az amerikai külügyminisztérium és USA Nemzetközi Fejlesztési Ügynöksége több mint 379 millió dolláros humanitárius támogatást is bejelentett a menekültek és más, a háború által érintett emberek megsegítésére.

Elkezdődött az ukrajnai békekonferencia Svájcban, a német kancellár szerint komolytalan Putyin ajánlata

Vlagyimir Putyin orosz elnököt nem is hívták meg a tanácskozásra, de a német kancellár előre közölte is, hogy a békejavaslata “komolytalan”.

Az Ukrajna békecsúcson nem veszt részt Kína, illetve Oroszország, utóbbi meghívót sem kapott. A konferencia célja, hogy demonstrálja az Ukrajna melletti nemzetközi szolidaritást és közös platformot alakítson ki a megtámadott ország támogatói számára. A tervek szerint

Oroszországot akkor vonják be a tárgyalásokba, amikor sikerült egységes álláspontot kialakítani.

A konferencia kezdete előtt Vlagyimir Putyin arról beszélt, Moszkva hajlandó akár holnap béketárgyalásokat kezdeni, majd közölte, milyen feltételekhez ragaszkodik: a Krím és a négy – részben – megszállt ukrajnai megye annektálásához, Ukrajna „denacifikálásához”, Ukrajna semleges állammá minősítéséhez, illetve az Oroszország elleni nemzetközi szankciók teljes feloldásához. 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!