szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Marcellus Williamst egy 1998-ban elkövetett gyilkosságért ítélték halálra. Nagyon úgy tűnik, hogy a kivégzésében a mostani kiélezett kampány is szerepet kapott.

Missouri államban kedden kivégeztek egy halálra ítélt férfit, annak ellenére, hogy az ügyében eljáró vádhatóság, az őt elítélő esküdtszék egyes tagjai és az áldozat családtagjai is kérték az ítélet megváltoztatását – írja a The Guardian.

Az 55 éves Marcellus „Khaliifah” Williamst halálos injekcióval ölték meg, véget vetve ezzel a széles körű felháborodást kiváltó jogi csatározásnak, ugyanis az ügyet eredetileg képviselő ügyészség azt állította, hogy mégsem a megfelelő embert ítélték el.

Az ügynek politikai vetülete is van, ugyanis az ügyben egykoron illetékes St. Louis-i vádhatóság élén jelenleg egy demokrata ügyész áll, a kivégzés kérdésében hajlíthatatlan álláspontot képviselő állami kormányzó pedig republikánus.

Williamst 1998-ban ítélték el Lisha Gayle, egy szociális munkás és a St. Louis Post-Dispatch egykori riporterének meggyilkolásáért. Azzal vádolták, hogy betört Gayle otthonába, pedig megkéselte, majd kirabolta. A gyilkos fegyverhez vagy a tetthelyhez azonban semmilyen törvényszéki bizonyíték nem kötötte, és mivel a helyi ügyészi hivatal is azt hangsúlyozta, hogy tévedés történt, az áldozat családja és több esküdt is kijelentette: ellenzik a férfi kivégzését.

A halálsoron töltött több mint 25 éve alatt Williams kivégzését kétszer is az utolsó pillanatban halasztották el: először 2015 januárjában, amikor az állam legfelsőbb bírósága helyt adott az ügyvédei azon kérelmének, hogy további DNS-vizsgálatokat folytathassanak, másodjára pedig 2017 augusztusában, amikor az akkori republikánus kormányzó állította le a végrehajtást arra hivatkozva, hogy a gyilkos fegyveren nem találták meg sem a DNS-ét, sem az ujjlenyomatait.

Eric Greitens kormányzó ennél többet is tett, felállított egy testületet, hogy vizsgálják felül Williams ügyét, ám ezt a testületet a most is hivatalban lévő, szintén republikánus utódja, Mike Parson feloszlatta, majd szabad utat engedett a kivégzésnek.

Idén januárban, a St. Louis-i ügyész, a demokrata Wesley Bell a közvetlen bizonyítékok hiányára hivatkozva indítványozta a halálos ítélet hatályon kívül helyezését. Az újabb tesztek azonban bizonyították, hogy gyilkosságot követő időszakban az ügyészi hivatal munkatársai nem az előírásoknak megfelelően kezelték a gyilkos fegyvert, kesztyű nélkül fogdosták, így megállapíthatatlan, hogy azon korábban rajta voltak-e Williams ujjlenyomatai.

A republikánus állami főügyész, valamint a kormányzó a vitás pontok helyett azt hangsúlyozták, hogy az évek során benyújtott fellebbezések ellenére valamennyi bíróság helybenhagyta a Williamsre kimondott ítéletet.

A férfi életét még hétfőn is próbálta megmenteni az ügyvédje egy, az Amerikai Legfelsőbb Bíróságra benyújtott, a kivégzés elhalasztását indítványozó kérelemmel, ám ezt a konzervatív többségű testület (a liberális bírók ellenszavazataival) visszadobta.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!