szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A csoport szerint nincs megoldás az ukrán harctéren, az eszkaláció pedig csak még nagyobb pusztításhoz, váratlan problémákhoz vezetne. Ennek a csoportnak a megalakításában vett részt hazánk NATO tagállamként.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Vang Ji kínai külügyminiszter köszöntötte Magyarországot az ukrajnai válság tárgyalásos megoldását célzó, Béke barátai nevű csoport megalakításának ötletéért pénteken New Yorkban – közölte a Külgazdasági és Külügyminisztérium.

Vang Ji a Béke barátai csoport alakuló ülésén aggasztónak nevezte az ukrajnai csatatéri fejleményeket, és sajnálatát fejezte ki amiatt, hogy a béke egyelőre nincs a láthatáron. Rámutatott, hogy a világ és különösen a globális Dél egyre több országa ismeri fel, hogy nincs megoldás a harctéren, az eszkaláció pedig csak még nagyobb pusztításhoz, váratlan problémákhoz vezetne.

A kínai miniszter arra azonban nem tért ki, hogy Oroszország célja Ukrajna teljes alávetése volt, új kormány hatalomba juttatásával, az ország haderejének leszerelésével, az ország kül- és belpolitikai mozgásterének jelentős korlátozásával és a Krímen túl legalább két megyényi terület, Donyeck és Luhanszk végleges elcsatolásával. Az is elfelejtette említeni, hogy azzal, hogy Ukrajna ellenáll, az ország önálló államként való létezését védi. Ennek a csoportnak a megalakításában vett részt hazánk NATO tagállamként.

Orbán Balázs: ’56-ból kiindulva mi nem csináltuk volna azt, amit Zelenszkij elnök, hogy védekeznek

A miniszterelnök politikai igazgatója a Mandiner podcastjában reagált Magyar Péter és David Pressman kritikus megszólalásaira.

A kínai miniszter ellenben hangsúlyozta, hogy a válságból egyedül a politikai rendezés jelenthet reálisan kiutat, és ezért a mostani ülés célja is az, hogy erősebb legyen a hangja a tűszünet és a béketárgyalás mellett érvelőknek.

Ismertette a brazil-kínai béketervet, amely szavai szerint széles körű támogatást élvez világszerte, s azt is kiemelte, hogy nem szabad feladni a béke reményét, dolgozni kell érte, illetve a deeszkalációért.

A kínai külügyminiszter közölte, hogy a nemzetközi közösségnek szilárdan a béke oldalán kellene állnia, azért kellene küzdenie.

Emlékeztetett az oroszok és az ukránok közös történelmére, s úgy vélekedett, hogy akármennyire mély is ma a feszültség, vissza kellene térnie a feleknek a tárgyalóasztalhoz.

Valamint kitért arra is, hogy tiszteletben kell tartani minden állam szuverenitását, területi egységét és függetlenségét.

Felszólalásában Vang Ji köszöntötte Magyarországot a Béke barátai csoport megalakításának ötletéért, ugyanakkor megjegyezte, hogy ennek célja nem az, hogy valamelyik fél mellé álljanak, vagy már létező platformokat cseréljenek le.

The Bulwark-elemzés: David Pressman kiosztotta Orbán Viktort – de miért éppen most?

Ha hinni lehet David Pressmannek, akkor elfogyott a Biden-kormányzat türelme Magyarországgal szemben – írja a főként elemzésekre és hírekre koncentráló, jobbközép irányultságú, Trump-ellenes, bemutatkozásában az amerikai liberális demokrácia védelmét zászlajára tűző oldalon David Baer, a Texasi Lutheránus Egyetem professzora.

Ehelyett szavai szerint az a cél, hogy a globális Dél minél több állama dolgozzon a béke feltételeinek és légkörének megteremtésén. Végül leszögezte, hogy a Béke barátai csoport nyitva áll minden hasonlóan gondolkodó ország előtt.

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter az alakuló ülés előtt arról számolt be, hogy Kína és Brazília vezetésével tizenöt ország ül össze New Yorkban, köztük Szaúd-Arábia, Egyiptom, Törökország, Mexikó, Kenya, Zambia és Kazahsztán. Tájékoztatása szerint mindössze három európai országot hívtak meg: Magyarországot, Franciaországot és Svájcot.

A tárcavezető leszögezte, hogy hazánk támogatja ezt a kezdeményezést, és készen áll arra, hogy részt vegyen a csoport munkájában, és a kínai-brazil béketerv mentén szorgalmazzon tárgyalásos megoldást az Ukrajnában zajló válságra.

Nyitóképünk a kínai és a magyar külügyminiszter egy korábbi találkozóján készült.

David Pressman: Itt az ideje, hogy ne csak a szemünket forgassuk a kormányra, hanem határozott választ adjunk

Az amerikai nagykövet a Budapest Forumon szólalt fel, ahol nyilvánvalóvá tette, elfogyott az Egyesült Államok türelme a magyar kormánnyal szemben. Úgy fogalmazott: eljutottunk oda, hogy “megkérdőjelezzük, valóban demokrácia-e Magyarország”.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!