Joe Biden utolsó elnöki beszéde: Az ultragazdagok növekvő hatalma szó szerint veszélyezteti a demokráciánkat

A demokrata politikus arra figyelmeztetett, hogy az amerikaiakat a félretájékoztatás és a dezinformáció lavinája temeti maga alá, ami lehetővé teszi a hatalommal való visszaélést.

  • MTI/hvg.hu MTI/hvg.hu
Joe Biden utolsó elnöki beszéde: Az ultragazdagok növekvő hatalma szó szerint veszélyezteti a demokráciánkat

Baljós hangvételű figyelmeztetéssel zárta utolsó, az amerikai nemzethez intézett beszédét Joe Biden elnök. Úgy fogalmazott: az Egyesült Államokban megnőtt „az ultragazdagok hatalma és befolyása, ami szó szerint veszélyezteti az egész demokráciánkat, alapvető jogainkat és szabadságjogainkat, valamint azt, hogy mindenki tisztességes esélyt kapjon az előrejutásra”.

Biden úgy fogalmazott, „a hatalom veszélyes koncentrációjára megy végbe néhány rendkívül gazdag embernél”, és figyelmeztetett ennek „veszélyes következményeire abban az esetben, ha visszaélnek a hatalommal, és ez ellenőrizetlen marad”.

Reuters on X (formerly Twitter): “President Joe Biden capped his half-century political career with a final Oval Office speech, warning that an American oligarchy is taking shape in the United States https://t.co/S96LffNPwg pic.twitter.com/Pcr0CPl86w / X”

President Joe Biden capped his half-century political career with a final Oval Office speech, warning that an American oligarchy is taking shape in the United States https://t.co/S96LffNPwg pic.twitter.com/Pcr0CPl86w

Felhívta a figyelmet a technológiai-ipari komplexum hatalmára is, amely szerinte valódi veszélyt jelenthet magára az Egyesült államokra nézve is. Szerinte „az amerikaiakat a félretájékoztatás és a dezinformáció lavinája temeti maga alá, ami lehetővé teszi a hatalommal való visszaélést”. A szabad sajtóról azt mondta,

összeomlóban van. A szerkesztők eltűnnek. A közösségi média feladja a tényellenőrzést. Az igazságot megfojtják a hazugságok, amelyeket hatalmi és profitérdekekből terjesztenek”.

Kijelentette, hogy felelősségre kell vonni a közösségi platformokat, „hogy megvédjük a gyerekeinket, családunkat és magát a demokráciánkat a hatalommal való visszaéléstől”.

„Életem kiváltsága volt, hogy több mint ötven éven át szolgálhattam ezt a nemzetet” – emelte ki a leköszönő elnök hivatalos búcsúbeszédét megelőző üzenetében. Ebben arra kérte az amerikaiakat, hogy fogjanak össze. „Lehet, hogy a hatalmi ágak szétválasztásának, a fékek és ellensúlyok rendszerének rendszere nem tökéletes, de közel 250 éve működteti demokráciánkat, hosszabb ideje, mint bármely más nemzetet a történelemben, amely valaha is megpróbálkozott egy ilyen merész kísérlettel” – mondta.

Hozzátette azt is, hogy azért indult az elnökválasztáson, mert úgy gondolta, Amerika lelke forog kockán. Azután arra buzdította az amerikaiakat, hogy továbbra is harcoljanak azért, hogy az amerikai társadalom fókuszában az egyenlőség, az élet, a szabadság és a boldogságra való törekvés álljon.

A 82 éves politikus hétfőn adja át a hatalmat Donald Trump megválasztott elnöknek.

„A továbbtanulás lenne a legfontosabb, de ez olyan kilátástalan, hogy meg se próbálom” – a Lázár Jánossal vitába keveredő fiatalt kérdeztük

„A továbbtanulás lenne a legfontosabb, de ez olyan kilátástalan, hogy meg se próbálom” – a Lázár Jánossal vitába keveredő fiatalt kérdeztük

Mintha személyes történetében mondaná fel a kormánypolitika kritikáját, olyanok Füle Zsigmond első tapasztalatai a munka világában. Ő az a 18 éves, bácsborsódi fiatal, aki keresztkérdéseket tett fel Lázár Jánosnak bajai fórumán, és panaszára, miszerint keveset keres, a miniszter úgy válaszolt: rossz helyen dolgozik.