szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Keith Kellogg szerint a 30 napos tűzszünet könnyen fordulhat békébe, amit csak Donald Trump képes elhozni, és jelenleg ennek Putyin a legnagyobb akadálya.

Harminc kilométeres demilitarizált övezetet álmodott meg Keith Kellogg, Donald Trump különmegbízottja az ukrajnai tűzszünet betartatásához – mondta a Fox Newsnak adott interjújában.

Arról is beszélt, hogy közel van már a fegyvernyugvás, és Ukrajna jó pozícióban van a háború befejezéséhez. Meglátása szerint csak Trump tudja elhozni a békét, és jelenleg abban látja a problémát, hogy ebbe nem megy bele Oroszország.

Korábban felmerült, hogy ha az utolsónak titulált amerikai béketeremtési törekvés sem vezet eredményre, Washington egyszerűen ott hagyja az egészet, és kiszáll a mediátori szerepből. Erről Trump és az alelnöke is többször beszélt már. Kellogg szerint viszont ez nemcsak Ukrajnának, hanem Oroszországnak is fájna, mivel „ők sem állnak nyerésre”.

Amerika és Ukrajna aláírta az ásványkincsekről szóló megállapodást

Az Ukrajnában kitermelt ásványi kincsek egy befektetési alapot gazdagítanak majd, amely az ország újjáépítését finanszírozza. Az amerikaiak közölték, az újjáépítésben nem vehet részt olyan ország, amelyik az orosz hadigépezetet anyagilag vagy eszközökkel támogatta.

Ha kilátásban lenne a győzelmük, akkor már a Dnyeper nyugati partján, Kijevben és Odesszában lennének, de sehol sincsenek – érvel. „Mindkét oldalon több mint egymillió ember halt és sérült meg.” Szerinte egy győzelem nem így néz ki.

Kellogg szerint az amerikai béketeremtés Oroszország számára is egy lehetőség, hogy visszalépjen. „Egy megállapodásnál egyik fél sem kap meg mindent, amit akar” – mondta. Meglátása szerint a 2014 előtti ukrán megyék de facto orosz annektálása – ahogy ezt a béketerv vázolja – azért nem probléma, mert a helyzet idővel változhat.

A különmegbízott szerint a békéhez először tűzszünet kell, első körben egy hónaposat szeretnének tető alá hozni. Ez úgy nézne ki, hogy mindkét fél megállna, majd 15 kilométert hátrálna. Ezzel összesen egy harminc kilométeres demilitarizált zóna jönne létre a felek között. Kellogg szerint ekkora távolságon már meg lehet figyelni, hogy ki hogyan sérti meg a tűzszünetet.

„Ha kapsz egy harmincnapos tűzszünetet, azt meg fogják hosszabbítani. Ha az ember katona, tudja, hogy milyen nehéz egy ilyen után újraindítani a konfliktust” – mondta Kellogg.

Tervei szerint a konstrukciót a Dnyeper folyótól nyugatra állomásozó harmadik országbeli, túlnyomórészt európai erők vigyáznák majd.

A hírről szintén beszámoló, Dmitrij Peszkov Kreml-szóvivőre hivatkozó orosz állami hírügynökség szerint Moszkva nem kapott még erre vonatkozó javaslatot.

Nem úgy kerül pont a háborúk végére, ahogy azt Orbán Viktor elképzeli

Háborút befejezni mindig nehéz folyamat, a végletekig terhelt kétoldalú viszony miatt az orosz-ukránt jelenleg szinte lehetetlen. Fegyveres konfliktus sokféleképp zárulhat, de a felebaráti kérés nincs közöttük, bármit sugall is a békét hirdető magyar külpolitika.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!