A szaúdi rezsimmel szemben kritikus, hét éve letartóztatásban lévő Turki Al-Dzsasszeren szombaton hajtották végre a halálos ítéletet, de azt sem lehet tudni, hogy egyáltalán hol zajlott le a pere, és meddig tartott.
hvg.hu
Kivégeztek egy ismert szaúdi újságírót szombaton, miután terrorizmus miatt halálra ítélték – jelentette be a szaúdi belügyminisztérium.
Az AP szerint ugyanakkor nemhogy Al-Dzsasszer bűnei nem voltak egyértelműek, de még csak azt sem árulta el a rezsim, hogy hol zajlott le az újságíró pere, és meddig tartott.
Annyit lehet tudni, hogy Turki Al-Dzsasszert 2018-ban tartóztatták le, miután éveken át működtetett egy olyan Twitter-oldalt, amely a szaúdi kormányt bírálta, többek között a nők elnyomása és az országban tapasztalható mérhetetlen korrupció miatt.
A szaúdi hatóságok a terrorizmuson felül azzal is vádolták, hogy pénzt fogadott el Katartól, ami a katari válság idején különösen veszedelmes gyanúsítás volt. Erre a mostani szaúdi közlemény is kitér, noha a finanszírozó országot már nem említik meg benne, aminek köze lehet ahhoz, hogy Rijád és Doha 2021-ben rendezték a nézeteltérésüket.
Szabáh el-Ahmad el-Dzsábir kuvaiti emír rendkívüli látogatásra indul Szaúd-Arábiába és Katarba. Már ma. A cél egyértelmű: megpróbál közvetíteni a Doha és a környező Arab-öböl menti államok elmérgesedő viszályában. A sietség jelzi, hogy komoly a baj.
Ugyanakkor a sajtó Vöröskeresztjeként számon tartott New York-i székhelyű Committee to Protect Journalists újságíró-szervezet egyik vezetője, Carlos Martínez de la Serna rámutatott, hogy amióta nem követte komoly elszámoltatás azt, amikor 2018-ban egy szaúdi halálosztag meggyilkolta az isztambuli szaúdi konzulátuson Dzsamal Hasogdzsit, a The Washington Post néhai újságíróját, az öbölbéli királyság feljogosítva érzi magát arra, hogy kénye-kedve szerint terrorizálja az újságírókat az országban.
„Al-Dzsasszer kivégzése ismét bizonyítja, hogy Szaúd-Arábiában halál a büntetése annak, ha valaki bírálja vagy csak megkérdőjelezi Mohamed bin Szalman trónörökös intézkedéseit” – mondta egy nemzetközi halálbüntetés-ellenes jogvédő szervezet, a Reprieve közel-keleti és észak-afrikai szekcióját vezető Jeed Basyouni.
Basyouni szerint Al-Dzsasszert teljes titokban fogták perbe és ítélték el újságírás bűntette miatt.
Szaúd-Arábiát évek óta bírálják különböző emberi jogi szervezetek a halálbüntetések nagy száma és végrehajtási módja (lefejezések, tömeges kivégzések) miatt. 2024-ben 338 embert végeztek ki az országban.
Lezárult a nyomozás a parkfenntartási biznisz néven ismert ügyben. Az ügy főszereplője tavaly őszi kihallgatásán elismerte, hogy irreálisan magas összegeket kaptak azokért a kertészeti munkákért, amelyeket különböző önkormányzatoknak végeztek – értesült a HVG.