Emberi Jogok Európai Bírósága: Oroszország a felelős a maláj gép 2014-es lelövéséért
Ez az első alkalom, hogy egy nemzetközi törvényszék kimondta: Moszkva megsértette a nemzetközi jogszabályokat Ukrajnában.
HVG
Oroszország sorozatosan megszegte a nemzetközi jogszabályokat Ukrajnában, és felelős a 2014-ben lelőtt maláj gépért is – írja az Emberi Jogok Európai Bíróságának közleményére hivatkozva az AP.
A törvényszék szerdán négy, Ukrajna által benyújtott ügyben hozott döntést, a vádak között gyilkosságok, kínzások, nemi erőszakok, polgári létesítmények lerombolása, ukrán gyerekek elrablása és a maláj gép lelövése is szerepelt.
Utóbbiról legkésőbb 2016 ősze óta lehet tudni, hogy az orosz oldalon álló ukrajnai szeparatisták műve volt, és a történtekben Moszkva felelősségét ki is mondta a katasztrófa hátterét vizsgáló nemzetközi bizottság.
Egyértelműen Oroszországot tette felelőssé a két éve Kelet-Ukrajna fölött lelőtt malajziai utasszállító gép tragédiájáért az ügyet kivizsgáló nemzetközi bizottság. Moszkva cáfol, és Ukrajnára mutogat.
Strasbourgban a bíróság döntését a törvényszék elnöke, Mattias Guyomar ismertette, aki közölte, hogy az orosz csapatok megsértették a nemzetközi emberi jogi törvényeket Ukrajnában, mivel megöltek, illetve megsebesítettek több ezer civilt. Guyomar külön kiemelte, hogy ezek a visszaélések messze túlmutattak a katonai feladatok végrehajtásán, és azt is kijelentette, hogy az oroszok a nemi erőszakot stratégiai jelleggel alkalmazták, aminek a célja az ukrán morál megtörése volt.
A bíróság állásfoglalása ugyanakkor nehezen tekinthető egyébnek, mint szimbolikus gesztusnak, mivel az oroszok már jó előre közölték, hogy figyelmen kívül fogják hagyni. „Nem engedelmeskedünk neki, semmisnek tekintjük” – mondta a döntésről újságírói kérdésre Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő.
A maláj légitársaság Boeing 777-es gépe Amszterdamból tartott Kuala Lumpurba, amikor 2014. július 17-én egy orosz gyártmányú Buk rakétával lelőtték az oroszpárti szeparatisták által ellenőrzött Kelet-Ukrajna fölött. A repülőgép mind a 298 utasa, köztük a személyzettel, életét vesztette. A halottak között volt 196 holland állampolgár is.
Bár a törvényszék egy későbbi időpontban egy kártérítési összeget is ki fog tűzni, jelenleg kétségesnek tűnik, hogy az oroszok azt valaha is kifizetnék.
A Meta több száz tiszás Facebook-csoportot törölt a múlt héten. Ezúttal technikai hiba állt a háttérben, de mi történhet, ha a két oldal elkezdi egymás ellen felhasználni, hogy a platform bárkit letilthat?
Az amerikai elnök 50 százalékos vámot lengetett be, amit a brazil államfő, Luiz Inácio Lula da Silva az ország igazságügyi rendszerébe való beavatkozásnak minősített és ellenvámokat ígért.