Fejenként 121 kiló élelmiszert dobunk ki a szemétbe évente

Az ENSZ jelentése szerint 2019-ben 700 millió ember nem jutott elég élelemhez.

  • MTI MTI
Fejenként 121 kiló élelmiszert dobunk ki a szemétbe évente

A világszerte eladott élelmiszer 17 százaléka a szemétben végezte 2019-ben az ENSZ Környezetvédelmi Programja (UNEP) csütörtökön bemutatott jelentése szerint. Ez 931 millió tonnányi élelmiszert jelent, mely a magánháztartások, éttermek, üzletek és más élelmiszer-árusítók hulladéklerakójába jutott.

Ez a mennyiség 23 millió teherautót töltene meg, és minden földlakóra fejenként 121 kilogramm jutna.

A jelentés elkészítéséhez a szakértők 54 ország adatait vették figyelembe. A hulladékba beletartoznak a még ehető élelmiszerek, és a nem fogyasztható maradékok is, mint a csontok vagy a gyümölcshéjak.

A jelents szerint a magánháztartásokban dobnak ki legnagyobb arányban élelmiszert: 11 százalék kerül a kukákba. Az éttermekben és más vendéglátóhelyeken a táplálék öt százaléka, az élelmiszerkereskedésekben 2 százaléka válik szemétté.

Az ENSZ ugyanakkor felhívja a figyelmet, hogy csaknem 700 millió ember nem jutott elegendő élelmiszerhez 2019-ben.

Mi az időszakos böjtölés gyenge pontja, és mi a funkcionális élelmiszer? Dietetikus értékelte a legdivatosabb diétákat

Mi az időszakos böjtölés gyenge pontja, és mi a funkcionális élelmiszer? Dietetikus értékelte a legdivatosabb diétákat

Ketogén, 90 napos, mikrobiom- és kortizolcsökkentő: a divatdiéták akár be is válhatnak, de legalább egy baj biztosan van velük. Hogyan válasszuk ki a nekünk megfelelő módszert? Mennyi időt adjunk magunknak, ha a testsúlyunk 5-10 százalékát akarjuk leadni? Miért tartják még mindig a mediterrán típusú étrendeket a legjobbnak? Szűcs Zsuzsanna, a Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének elnöke válaszolt.