szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A szakértőkben korábban a szándékos mérgezés gyanúja is felmerült, valójában azonban egy baktérium a felelős.

2020 augusztusa és novembere között harmincöt afrikai elefánt pusztult el Zimbabwe északnyugati részén, ráadásul a csorda állatai közül tizenegy 24 órán belül hullott el. A tudósok azóta vizsgálták a lehetséges okokat, egészen mostanáig – számolt be a CNN.

„Nagyon szűk idősávon belül pusztultak el. Ez az egész kirakós egyik legrejtélyesebb része. Ez a sok állat elég közel egymáshoz, de nem közvetlenül egymás mellett pusztult el ennyi idő alatt. Ez egyedülálló, legalábbis a világnak ezen a részén" – mondta Dr. Chris Foggin, a zimbabwei Victoria Falls Wildlife Trust állatorvosa, aki társszerzője az elhullás okáról szóló tanulmánynak.

A szakértők kezdetben tanácstalanul álltak a tömeges elhullások előtt, eleinte az orvvadászatot és a szárazságot okolták, de felmerült a szándékos mérgezés gyanúja is.

Végül a Zimbabwében elpusztult állatokból vett mintákon alapuló kutatás derítette ki, hogy egy bakteriális fertőzés végzett az elefántokkal.

A Nature Communications című folyóiratban megjelent kutatás egészen pontosan egy kevéssé ismert, Bisgaard taxon 45 nevű baktériumot nevezett meg, amely vérmérgezést okoz.

A tanulmány rámutat, hogy a tömeges pusztulások a száraz évszakban történtek, a szárazság pedig arra kényszerítette az elefántokat, hogy egyre nagyobb távolságokat tegyenek meg víz és táplálék után kutatva. A szerzők szerint a hőség, az aszály és a területen élő elefántok magas száma egyaránt hozzájárult a járvány kitöréséhez. A szélsőséges körülmények pedig, amelyek a tudósok előrejelzései szerint a Föld felmelegedésével egyre gyakrabban fordulnak majd elő, a jövőben még több elefánt pusztulásához vezethetnek.

AFP / National Park Rescue

A Bisgaard taxon 45 nevű baktériumot korábban tigrisek és oroszlánok által megharapott emberek vérében mutatták ki, de egészséges mókusokban és fogságban tartott papagájokban is megtalálták már. A mikroorganizmus, amelynek egyelőre nincs hivatalos neve, közeli rokonságban áll egy másik, Pasteurella multocida néven ismert baktériummal, amely más állatoknál, köztük ázsiai elefántoknál is okozhat vérmérgezést. A tanulmány szerint ez a baktérium 2015-ben Kazahsztánban 200 ezer kritikusan veszélyeztetett tatárantilop pusztulását okozta.

A cikkben szereplő fotókon Botswanában elhullott elefántok láthatók.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!