szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

Bemutatták az egyszer használatos italospalackokat visszaváltó automatákat, vannak boltok, ahol már be is állították őket, bár csak januártól lehet bedobálni majd a palackokat. Úgy tűnik, még hónapokig várhatunk arra, hogy megkapjuk az 50 forintos kuponunkat, mert türelmi időt kaptak a gyártók. Van, ahol sajátos megoldást találtak az átmeneti időszakra.

Zhvg
A világ egyik legsürgetőbb problémája a környezet védelme, a klímaválság, a fenntarthatóság. Ezekre nekünk különös figyelmet kell fordítanunk, ezért kiemelt helyen is kell kezelnünk. Innen új alrovatunk címe is: Zhvg.
Friss cikkek a témában

Januárban indul az egyszer használatos műanyag- és alumínium italos palackok visszaváltási rendszere, a DRS. A rendszerrel a jelenlegi 40-ről 90 százalékra növelnék az egyszer használatos palackok visszagyűjtési arányát, kedden be is mutatták, milyen automatákkal igyekszik ezt elérni a hulladékkoncessziót 35 évre elnyerő Mol-leányvállalat, a Mohu Mol Hulladékgazdálkodási Zrt.

A palackok visszaváltása a borítékolhatóan nyögvenyelősen fog indulni, de az Európa-szerte egyedülálló módon az összes hulladékáramot kezelő cég bízik benne, hogy rá fognak érezni az emberek.

 

Valódi körforgás csalásblokkolóval vagy különutas csomagolások: mit hozhat az új palackvisszaváltás?

Nagyon bízik a jövőre élesedő betétdíjas rendszerében a Mol hulladékkezelő leánycége, azt mondják, a borítékolhatóan nyűglődős kezdet után a lakosság hamar rá fog érezni. A csomagolásgyártó cégek egyelőre leginkább a kihívásokat látják a DRS-ben, szakmai szervezetük szerint benne van a pakliban, hogy lesznek italok, amelyeknél automata-kompatibilis palack helyett új csomagolási módokat vezetnek be; akár a kapszulás sűrítmények aránya is megnőhet a boltok kínálatában.

Kérdés persze, hogy ez milyen hatékonysággal sikerül majd, az idén első félévben még versenypiaci keretek között működő hulladékkezelési rendszer rekordgyorsan keresztülvert átalakításának eddigi tapasztalatai alapján megalapozott a kételkedés.

 

Lesújtó képet mutat a hazai hulladékgazdálkodás, a rendszer elfuserált, az adatok kiábrándítóak

Papíron jól festenek a hulladékgazdálkodás Mohu által közzétett számai, de valójában óriási a visszaesés a múlt évhez képest. A kormány kisebb újrahasznosítást vállalna az EU felé. A januárban induló kötelező visszaváltási rendszerről pedig alig tudnak valamit a cégek.

Az automatákat minden 400 négyzetméternél nagyobb alapterületű élelmiszerboltban kötelező lesz felszerelni, de azzal számolnak, hogy kisebb üzletek önkéntesen is jelentkeznek ezekért. Kötelező automatából több mint kétezer, önkéntes automatából négyezerrel számolnak, de lesz kézi visszaváltás is, azzal számolnak, hogy összesen 4000-5000 automata és ugyanennyi kézi visszaváltó pont lesz. A rendszer várható működéséről itt olvashat részletesen:

 

Felesleges már most gyűjteni a PET-palackokat, de elmondjuk, januártól hogyan működik a visszaváltás

Több mint 3,5 milliárd darab palack visszagyűjtésének hatékonyabbá tételét reméli az állam a januárban induló visszaváltási rendszertől, amelynek a legfontosabb eleme a fogyasztók számára az, hogy 50 forintos pluszköltségtől szabadítja meg őket, ha az italcsomagolásokat visszaviszik egy automatába. Az erről szóló rendelet a héten jelent meg a Magyar Közlönyben, megnéztük, milyen változásokkal jár ez majd.

A rendszer kialakítása – az automaták legyártása, telepítése, informatikája – 50 milliárd forintba kerül majd, ezt saját zsebből állja a Mol, de úgy számolnak, hogy mindez a palackozók számára megállapított úgynevezett csatlakozási díjjal 5 év alatt megtérül. Erről az eszközök keddi bemutatóján beszélt Szabó Szilvia, a Mohu Gyártói felelősségi rendszerek vezetője. A cég már eddig is telepített automatákat – összesen ezer darabot –, de ezeket még nem lehet használni. A Teleki téri Lidlben például sajátos megoldást találtak arra, hogyan kezeljék azokat, akiket már most felvillanyozott a palackonként 50 forintos visszavételi díj ígérete (vagy éppenséggel hiányzik nekik a korábbi, még más rendszerben működő automata, amelyet az új felszerelése miatt szereltek le):

 

hvg.hu

Az automatákat – amelyek telepítése a szintén mostanában kiépülő romániai hasonló rendszer miatt lefoglalt gyártói kapacitások miatt jövő januárra és februárra is elhúzódik – három cég szállítja: a nagyobbakat a norvég TOMRA és az észak-amerikai bázissal rendelkező Envipco, de lesznek kisteherautóba applikált mobil automaták is, amiket a Returmatic gyárt. Utóbbiakkal gyűjtik majd a kiskereskedőktől a kézi visszaváltással begyűjtött palackokat, ezresével.

 

Jakó Barbara

Viszont hiába találunk majd jövő januárban már működő automatákat, korántsem biztos, hogy ezek minden egyszer használatos palackunkért kezünkbe nyomják majd az ötven forintos kuponokat: a PET-palackoknak és alumíniumdobozoknak ugyanis csak egy részén lesz már visszaváltást jelző logó, a gyártók 2024 júniusáig felkészülési időt kaptak.

 

Jakó Barbara

A Mohu munkatársa tanácsot is adott az automaták használatához:

a palackokat senki ne nyomja össze, mert a gép csak az épeket veszi át!

A palackokért kapott utalvány vásárlásra is felhasználható, készpénzre is váltható, sőt jótékony célra is lehet majd fordítani, tavasztól pedig egy applikációval közvetlenül a bankszámlára is utalható a visszaváltási díj, már, ha sikerült olyan palackot bedobnunk, amit vissza is vesz a gép.

 

Jakó Barbara
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!