Kezdhetünk szorongani, hogyan szabadulunk meg a járvány alatti szorongásainktól
Orvosok, pszichológusok és mentálhigiénés szakemberek álltak be ingyen távgyógyítani azokat, akiknek nincs pénzük magánellátásra, illetve nincs okoseszközük, hogy online kapjanak segítséget. Krízisvonalukon nem csak magányosan élő nyugdíjasok jelentkeztek, az orvosok tapasztalata szerint nagyon sok család is padlóra került a veszélyhelyzetben.
A Medspot Alapítvány öt évvel ezelőtt azzal a céllal jött létre, hogy olyan emberek gyógyulását segítse, akik valamiért kiszorulnak a magyar ellátórendszerből. Ennek részben anyagi okai vannak: nincs pénzük például magánellátásra, az állami kezelésre pedig sokat kell várni vagy hiányzik az infrastruktúra ahhoz, hogy segítséget kapjanak.
A járványügyi helyzetben az idősek kerültek ebből a szempontból különösen nehéz helyzetbe, 60-65 év felettiekről, nagyjából másfél millió emberről van szó. Ők azok, akik kevésbé használják az online hírforrásokat, és nehezebben birkóznak meg a koronavírussal kapcsolatos hírek, információk megértésével, értelmezésével. Sok esetben okostelefonjuk, számítógépük, internetük sincs.
A zárkózott magyar nyugdíjasok még jobban magukra maradnak a járvány miatt
Önkénteseket toboroznak, telefonos ügyfélközpontot hoztak létre, intézkedési tervet készítettek, szórólapokat osztanak, illetve tartósélelmiszer-gyűjtést indítottak a vidéki önkormányzatok a különösen veszélyeztetett idősek segítésére a koronavírus-járvány miatt.
A mostani járványhelyzetben elsősorban nekik indított krízisvonalat az alapítvány, de fiatalabbak és családok is kértek – és kérnek folyamatosan segítséget. Az ambulanciákon és a rendelőkben ugyanis még alig indult újra az élet, nem könnyű most segítséghez jutni.
Medical on the Spot: de hol kell a segítség?
Önkéntes orvosok, mentális szakemberek, pszichiáterek és pszichológusok az alapítvány tagjai, hozzájuk irányítják a telefonálókat. A segítők egyike, Garas Péter, gyermek- és ifjúságpszichiáter, aki pár- és családterápiával is foglalkozik. Azt mesélte, olykor „banális” tünetekkel hívják a telefonszámokat a segítségre váró emberek. A szokottnál erősebb szívverés, vagy a „másként” fulladás tünete jelezheti, hogy valami nincs rendben.
A beszélgetés során többnyire kiderül, hogy valójában ezek a segítséget kérő emberek nagyon magányosak, vagy szoronganak a járványhelyzettől, esetleg halálfélelmet élnek át
– magyarázta a pszichiáter. „A legtöbb megkeresés az izolációból, vagy épp ellenkezőleg, az összezártságból eredő félelmek miatt érkezik, illetve abból, hogy mindezek valamilyen szorongásos nehézséggel párosulnak”.