Die Welt: Szomorú lesz az ébredés Orbán és Kaczynski számára
A magyar és a lengyel vezetés keserűen csalódni fog, mert ugyan évek óta a nemzetállamok Európáját hirdetik, ám most kénytelenek rájönni, hogy a válságot csakis több együttműködés és integráció révén lehet legyűrni. Így festette le a helyzetet a Kelet-Közép-Európával foglalkozó varsói kutató intézet, a Visegrád Insight elnöke a Die Weltnek.
Wojciech Przybilski a konzervatív német lapnak kifejtette, hogy az ébredés szomorú lesz mind Budapest, mind a lengyel vezetés számára, mert a nemzetek EU-ját propagálták és évek óta nem tesznek semmit, hogy országuk belépjen az euróövezetbe. Ezért a margóra szorulnak, a fontos döntéseket másutt hozzák meg.
Vagyis lesre futottak, még akkor is, ha időnként ügyesen tárgyalnak.
A tanácsadó azt is kiemelte, hogy a populista magyar és a lengyel modell nem jelent követendő példát a Nyugat számára. De ettől a keleti tagállamokban még erősödni fog a demagógia, ahogyan azt Lengyelországban tapasztalni. Ám Orbán és Kaczynski narratívája már nem képes sokáig tartani magát. Ők ketten túl régen vannak hatalmon ahhoz, hogy el tudják hitetni: egyikük sem tartozik az elithez. Vagyis különféle színezetű populisták állnak majd egymással szemben az unió keleti végein. Ebből még lehet kalamajka Németország és a az EU többi része számára.
Ausztrál professzor a Handelsblattnak: "A demagógok, mint Orbán, pávaként fújják fel magukat"
Magyarország mutatja, hogy miként erősödhet meg egy évtized alatt az önkényuralom, hogyan lehet teljesen átalakítani a demokráciát. - véli John Keane, a jogállam egyik legnevesebb kutatója. Sydneyben, az egyetemen tanít, a német üzleti körök lapjának, a Handelsblattnak nyilatkozva hozzáteszi, hogy a magyar modellben az ilyen rendszerek minden sajátossága megtalálható: megrendszabályozott igazságszolgáltatás és sajtó, álhírek, látszólag szabad választások, rendszeres közvélemény kutatások, urambátyám- viszonyok, a politikusoktól függő oligarchák, hűséges középosztály.