Pegasus-ügy
Az elmúlt évek legkomolyabb lehallgatási botrányát szellőztette meg egy nemzetközi oknyomozó együttműködés keretében a Direkt36. Mint kiderült, számos országban ismert újságírók, üzletemberek és ügyvédek százainak mobiltelefonjára telepíthették az izraeli NSO Group Pegasus nevű kémszoftverét, amit minden jel szerint a magyar állam is bevethetett. A botrány legfrissebb fejleményeit cikksorozatunkban követheti.
Még ha ki is magyarázzák a kormányzati illetékesek, hogy indokoltan hallgattak le újságírókat, üzletembereket és másokat a Pegasus nevű izraeli kémszoftverrel, akkor biztosan nem lesznek könnyű helyzetben, ha kiderül: az állam által vásárolt szoftver alkalmazása során magyar állampolgárok adatai kerültek külföldre. Ez ugyanis mindenképpen jogszerűtlen. Márpedig a HVG-nek név nélkül nyilatkozó egykori titkosszolgák, köztük a polgári elhárítás egyik egykori vezetője, valamint az Információs Hivatalban korábban magas pozícióban dolgozó hírszerző szerint több jel is egyértelműen arra utal, hogy a magyarok adatai külföldiek kezére kerültek.
A kiszivárgott mintegy ötvenezer telefonszám közül mindössze 300 köthető magyarokhoz, ez az adatbázis pedig külföldön keletkezett, nem Magyarországon. A Pegasust gyártó NSO nevű cég ellentmondásokkal teli kommunikációja is azt erősíti, hogy a vállalatnak rálátása van az ügyfelei által a rendszerbe bevitt adatokra. Maga a cég közölte a botrány kirobbanása után, hogy odafigyel a jogszerű működtetésre, és a rendszerrel visszaélő ügyfeleit eddig is kizárta annak használatából – valamilyen rálátása tehát mindenképpen van, hogy mire és kik ellen használják a termékét.