A Fidesz gondosan kiépített korrupciós rendszere egy kormányváltást is túlélhet

7 perc

2021.11.02. 05:00

Nem kell megszegni a törvényt, sokkal egyszerűbb átírni – ez az egyik központi tétel, amikor az elmúlt közel 12 év immár önjáróvá vált korrupciós rendszerét figyeljük.Már a kiszervezés és a bebetonozás zajlik, hogy a Fidesznek egy választási vereség se okozzon problémát.

Emlékeznek arra, hogy 2019-ben a kormány korrupcióellenes kampányt folytatott a Facebookon, YouTube-on, tévés és rádiós hirdetésekkel? Ha valakiben ez nem hagyott mély nyomot, nem kell, hogy feledékenynek érezze magát – pedig a magyar kormány ezt a kampányt is felemlegette tavaly, amikor az Európai Bizottság jogállamisági jelentésére válaszolva kifejtette, hogy miért nem akkora gond itthon a korrupció.

Magyarországon egyébként van középtávú, 2020–2022 közöttre szóló Nemzeti Korrupcióellenes Stratégia, amely nagy részben Pintér Sándor feladatává teszi, hogy küzdjön a korrupció ellen. Sajnos aki részleteket szeretne megtudni az elért eredményekről, és a korrupciomegelozes.kormany.hu oldalról próbál tájékozódni, az az elmúlt tizenkét hónapból csak két hírt talál, ebből az egyik a 9. OECD Globális Korrupcióellenes és Integritási Fórumról szól, a másik viszont annál megnyugtatóbbnak tűnik, a Sikeresnek tartják a korrupcióellenes fellépést az állami szervek vezetői című anyag egyben azt is illusztrálja, hogy egy jó címadással miként lehet tömören összefoglalni az olvasó számára a cikk lényegét. Persze érthető, ha valaki nem éri be közleményekkel – ő nyugodtan csak akkor dőlhetett hátra, amikor idén augusztusban a kormány határozatot adott ki arról, hogy jó a magyar antikorrupciós stratégia és sokszínű a média.

Orbán Viktor és Pintér Sándor /// Barátok közt
Orbán Viktor Facebook-oldala

Más a helyzet, ha nem a kormánykommunikációt nézzük. Magyarország 2007-ben még csak az EU 11. legkorruptabb országa volt a Transparency International korrupcióérzékelési indexe szerint, 2010-ben az Orbán-kormány úgy vette át a hatalmat, hogy már a kilencedik legkorruptabbak voltunk, 2021-re pedig sikerült eljutnunk az EU-s lista legaljára, Romániában és Bulgáriával holtversenyben. Az Eurobarometer felmérése pedig azt mutatta ki, hogy a magyarok 87 százaléka szerint elterjedt problémát jelent a korrupció,

csakhogy ez nem nagyon zavarja őket: 38 százalék tartja csak elfogadhatatlannak a korrupciót, ami a legalacsonyabb arány az összes európai ország között.