Horn Gábor: "A most előttünk álló tanév az utolsó lehet a Fidesz uralma alatt"

4 perc

2021.09.05. 09:00

A 2022 utáni kormánynak olyan szakemberekre és alapítványokra kell bíznia oktatáspolitikájának adott részeit, akik/amelyek nemcsak elviszik a számítógépeket a leszakadó országrészekbe, hanem továbbképzik a helyi tanárokat, és általuk a tanulókat. Vélemény.

A most előttünk álló tanév az utolsó lehet a Fidesz uralma alatt, s a remélt rezsimváltás utáni kormányzat legnagyobb felelőssége, hogy visszaadja gyermekeinknek az esélyegyenlőséget, az oktatási műhelyeknek pedig az autonómiát. Addig is azonban érdemes a tanévkezdésre mérleget vonni.

Amíg a tanárok megszenvedték a digitális átállást, a szerencsésebb helyzetű gyerekek mindezt játszi könnyedséggel vették, és rutinosan kezdték el használni a számítógépet iskolai célokra. Nekik egész más terhelte a hétköznapjaikat: a magány, a bezártság, a baráti társaságok szétesése. Persze a felnőttek is szoronghattak az egyedülléttől, de az ő kapcsolataik stabilabbak, ők önállóbban mozoghatnak, és jobban értik a járvány veszélyeit, így a felelős viselkedést is könnyebb volt magukra erőltetni.

A gyerekeknek viszont ismerős nyűg: megint megmondják, hol és mennyit kell lenni, csak az indok és a helyszín más. Eddig kedvüket szegték, ledorongolták őket, ha sokat ültek a gép előtt, most éjt nappallá téve, szemszárazságig kellett görnyedni a csatolt házi feladat, a GeoGebra és a Teams előtt. A felkészültebb tanárok diákjai ebből sokat tanulhattak, de az elmélyüléshez szükséges kikapcsolódás, regeneráció, céltalan láblógatás, deszkázás, sziklamászás vagy akár otthoni, közös hülyülés fájóan hiányzott.

Poszttraumás nemzedéket csinálhat a mostani fiatalokból a koronavírus

A járvány egy egész generáció fiatalságát rövidítette meg, alapvető élményektől, lehetőségektől fosztva meg őket. Bár közös tapasztalatuk, hogy sokan őket tették felelőssé mások haláláért, a járványkezelés megosztotta őket.