Balog Beáta: A sajtó lemészárlásától a háborúig
Erős ellenzék és szabad sajtó nélkül létező rendszerek valakivel szemben mindig agresszívek. Amíg nem a szomszéd állammal, addig „csak” a megosztott nemzet egyik részével szemben. A szlovákiai SME napilap főszerkesztőjének véleménycikke.
Újságírók ritkán szónokolnak tüntetéseken, de 2018 februárjában mégis a pozsonyi Szabadság téren álltam, és arról beszéltem a többezres tömegnek, hogy a kollégám, Ján Kuciak és menyasszonya, Martina Kušnírová meggyilkolásával útelágazáshoz ért az ország. Nekünk választanunk kell: európai demokrácia marad Szlovákia, vagy olyan országgá válunk, ahol az újságírók meggyilkolása sem robbantja ki a forradalmat.
Balog Beáta: Ha eljön a nap, amikor nem kell meghalnia egy újságírónak sem
S kiköpni, sem lenyelni nem tudjuk a Ján Kuciak és jegyese, Martina Kusnírova ellen elkövetett gyilkosság ügyében hozott ítéletet. Az SME pozsonyi napilap főszerkesztőjének véleménycikke.
Oroszországban az elmúlt harminc évben majdnem hatvan újságírót gyilkoltak meg. Az áldozatokat tarkón lőtték, megmérgezték, agyonverték, elgázolták.
Igor Domnyikov, Jurij Scsekocsihin, Anasztasia Baburova, Natalia Esztemirova.
Magyarországon valószínűleg a legtöbb ember sohasem hallotta ezeket a neveket. Ha rákérdeznénk a Putyin-rendszer újságíró-gyilkosságaira, Anna Politkovszkaját említenék, mert halálakor kiabált a világ. Igaz, nem elég hangosan és nem elég sokáig. Politkovszkaja Putyin első Ukrajnáját, Csecsenföld lerohanását írta meg.