Margarita Ormocadze Jakovleva kijevi újságíró, író, költő: Az egész keleti blokk veszélybe kerülhet

7 perc

2022.03.24. 17:30

Orosz bombatalálat érte az ukrajnai Babij Jar holokauszt-emlékművet március harmadikán. „A történelem ismétli önmagát” – kommentálta Volodimir Zelenszkij ukrán elnök. A kijevi szurdokban 1941-ben a német Einsatzgruppe több mint 33 ezer zsidót mészárolt le. A függetlensége óta a múltját feltáró Ukrajnában 2673 személy érdemelte ki az izraeli Jad Vasemtől a Világ igaza címet, közülük 17-en élnek. A Babij Jar emlékközpont korábbi munkatársa, az ukrajnai Világ igazai dokumentumfilm társszerzője, Margarita Ormocadze Jakovleva Budapestre menekült.

HVG: Mikor és hogyan menekült el Kijevből? Miért?

Margarita Ormocadze Jakovleva: A háború kitörése óta önkéntesként dolgoztam, idős embereket segítettem az ukrajnai Világ Igazai szervezet keretében. Korábban dokumentumfilmet készítettünk azokról a fiatalokról, akik a holokauszt idején zsidó származású üldözötteket mentettek, ezeknek a ma már idős embereknek ennivalót, gyógyszert vittem, igyekeztem mindent beszerezni, amire szükségük volt. Ők már a koruk miatt nem hagyhatták el az országot.

Amikor a szokásos üzletekben szinte már lehetetlen volt kenyérhez jutni, elmentem a zsidó áruházba, ott vettem nekik kóser kenyeret és húst. Kijev a háború óta kísértetiesen emlékeztetett az amerikai holokausztfilmek díszleteire. A Babij Jar szurdok közelében élek, március elején az ottani pályaudvart bombázni kezdték az oroszok. A menekülteket buszok szállították a moldovai határra, összekaptam, amit tudtam, vittem a corgi kutyát is. Chisinauban a pályaudvaron már szörnyű állapotok voltak, az emberek a földön aludtak. Moldovából Romániába utaztunk, Bukarestből vonatoztam Budapestre. Jártam már itt, nagyon szép város. A férfiak nem tarthattak velünk, csak azok, akik már elmúltak hatvanévesek vagy legalább három gyermekük van.

Egyébiránt optimista vagyok, azt hittem, heteken belül véget ér a háború.

Amerikai extábornok: Az oroszok minden nappal csak gyengébbek lesznek

Egyre inkább az ukrán hadsereg javára billennek el az erőviszonyok Ukrajnában - mondta a Der Standard osztrák lapnak Michael Repass, aki a speciális műveletekért felelős amerikai parancsnokság vezetője volt Európában, de irányított ilyen egységeket Afganisztánban és Irakban is. Tavaly pedig - immár nyugállományban - az ukrán vezérkar tanácsadójaként működött.