A munkaerőhiány mellett a háború is betett a hazai vendéglátásnak

A hazai turisztikai szektor bevételei alacsonyabb forgalom mellett is magasabbak, mint a járvány előtt, ám az elszállt kiadásokat így is nehéz kigazdálkodni. Az ukrajnai háború rövid és hosszú távon is nehezíti a helyzetet.

  • hvg360 hvg360
A munkaerőhiány mellett a háború is betett a hazai vendéglátásnak

Háború Ukrajnában

Több mint három éve tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.

Aszályra jön a viszály – a turizmusban a pandémia és a háború közepette szó szerint. Az évkezdet pozitív volt a szállodaiparban, köszönhetően annak, hogy január 1-jétől folyamatos üzemben tudott működni. Se a külföldi, se a belföldi vendégek érkezését nem gátolja komolyabb, a járvány miatt bevezetett korlátozás – mondja a HVG-nek Baldauf Csaba, a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének (MSZÉSZ) elnöke, a Kolping Hotel igazgatója.

A vendégforgalmat nincs értelme a járvány éveihez hasonlítani, a viszonyítási pont így 2019. Amely egyébként rekordév volt, ahhoz képest van még elmaradás, de a forgalom folyamatosan épül vissza. Három éve, márciusban a fővárosban 707 ezer vendégéjszakát töltöttek el a vendégek, ez idén 440 ezer volt. Vidéken szintén van elmaradás 2019-hez képest, de a tavaszi hosszú hétvégéknek köszönhetően a fővároson kívüli szálláshelyek is egyre jobban teljesítenek.