Az amerikai atomernyő alá húzódva tervez katonai önállóságot Európa
Az ukrajnai háborúval kapcsolatban Vlagyimir Putyin többször is fenyegetőleg emlegette az orosz nukleáris csapásmérő eszközöket, ami Európában felélesztette a vitát arról, meddig lehet bízni az amerikai atomernyőben, s nem lenne-e tanácsos sajátot létrehozni.
A háború nem csupán az ukrán lakóházak sokaságát döntötte le, hanem az európai biztonságpolitika számos korábbi tabuját is. Az egyik ilyen, hogy beszélni kell arról, szükséges-e az önálló európai atomernyő, amikor az USA által nyújtott nukleáris védelem garanciáját – az amerikai elnökök közül elsőként – Donald Trump megingatni látszott. Bár a tranzakcionális külpolitikát folytató republikánus Trump helyét a nemzetközi porondon tapasztalt, a transzatlanti kapcsolatokat fontosnak tekintő demokrata Joe Biden vette át, a kérdés napirenden maradt.
Medvegyev: Mindent megteszek azok eltüntetéséért, akik halált kívánnak Oroszországra
A volt orosz elnök a diplomáciai kapcsolatok felfüggesztését is kilátásba helyezte, és az Oroszországban elhelyezett nyugati vagyonok befagyasztását is belengette. Hajmeresztő lehetőségeket vázolt fel Dmitrij Medvegyev.
A téma többször felbukkant a második világháború óta szakmai körökben, érdemi politikai vita sohasem folyt róla. Vlagyimir Putyin orosz elnök többször kijelentette, hogy ha valamilyen külső fél beavatkozna az ukrajnai háborúba, akkor az akár nukleáris összecsapáshoz is vezethet, s bár ezt nem tartják valószínűnek, a Moszkvából érkező fenyegetések tükrében átértékelődött az a kérdés, mihez kezdene Európa, ha az USA visszavonná fölüle a védelmező atomernyőjét.