„Stratégiai szempontból az a legjobb, ha feltételezzük, Moszkva a legrosszabbat fogja tenni”
A játékelmélettel foglalkozó Anastassia Fedyk azt mondja, egy elhúzódó háborúban az igazi játszma gyakran színtiszta pszichológia: kinek sikerül kivetítenie a saját erejét, és hinnie a másik gyengeségében? Fedyk szerint ez azt jelenti, hogy addig nem áll helyre a béke Európában, amíg a Nyugat nem mutatja azt a fajta erőt és elszántságot, amire Putyin nem számít.
Játékelméleti megfontolás alapján az a valószínűbb, hogy tovább már nem emelkednek az energiaárak
– mondta a HVG-nek a kaliforniai Berkeley Egyetem üzleti iskolájának, a Haas School of Businessnek az adjunktusa, Anastassia Fedyk. A kutató az egyéni és csoportos döntéshozatal szabályszerűségeivel foglalkozik, különös tekintettel arra, hogy az információk és a vélelmek, hiedelmek miként befolyásolják azt.
„Az árak alakulása szempontjából nemcsak az számít, hogy milyen intézkedéseket hoznak, hanem az is, hogy milyen intézkedéseket várnak el” – mondta arra a kérdésre, hogy miként látja, Európának mekkora esélye van a győzelemre az árháborúban. Fedyk magyarázata szerint a közgazdaságtanban ezt nevezik racionális elvárásnak: ha arra számítunk, hogy holnap valami olyasmi történik, ami az árak emelkedését okozza, akkor a piaci szereplők ezt figyelembe veszik, és az árak már ma is emelkedni fognak.