Háború Ukrajnában
Több mint három éve tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Játékelméleti megfontolás alapján az a valószínűbb, hogy tovább már nem emelkednek az energiaárak
– mondta a HVG-nek a kaliforniai Berkeley Egyetem üzleti iskolájának, a Haas School of Businessnek az adjunktusa, Anastassia Fedyk. A kutató az egyéni és csoportos döntéshozatal szabályszerűségeivel foglalkozik, különös tekintettel arra, hogy az információk és a vélelmek, hiedelmek miként befolyásolják azt.
„Az árak alakulása szempontjából nemcsak az számít, hogy milyen intézkedéseket hoznak, hanem az is, hogy milyen intézkedéseket várnak el” – mondta arra a kérdésre, hogy miként látja, Európának mekkora esélye van a győzelemre az árháborúban. Fedyk magyarázata szerint a közgazdaságtanban ezt nevezik racionális elvárásnak: ha arra számítunk, hogy holnap valami olyasmi történik, ami az árak emelkedését okozza, akkor a piaci szereplők ezt figyelembe veszik, és az árak már ma is emelkedni fognak.