Éppen a kormány intézkedései srófolják még feljebb és feljebb az élelmiszerárakat

8 perc

2022.11.03. 07:30

Újabb szintet lépett az infláció, és erre a kormánynak egyetlen válasza van: még több árbefagyasztás. Pedig éppen az ilyen piacellenes intézkedések vezettek oda, hogy az unióban Magyarországon emelkednek a legvadabb ütemben az élelmiszerárak.

Addig ostorozta az élelmiszerláncokat az Orbán-kormány, hogy magyar termékeket forgalmazzanak, amíg tényleg csökkent az import aránya, úgyhogy most nehéz lenne a külföldi árukra fogni az árrobbanást. Annál is inkább, mert ha külföldön téved be valaki egy élelmiszerboltba, még a gyenge forintjával is meglepően jól jön ki a vásárlásból (lásd alább Kotlik a kormány a tojáson című keretes írásunkat). A magyar gazdák és a magyar élelmiszeripari cégek drágábban termelnek, mint európai versenytársaik jelentős része, és ennek okai azokban a hibákban rejlenek, amelyeket az agrárpolitika irányítói követtek el az elmúlt években.

Az egyik ilyen ősbűn az irányított földosztás, némi magyarkordással megspékelve. Ez ugyanis nem csak azt jelentette, hogy Mészáros Lőrinc és családja jelentős földbirtokos lett. Ők és társaik amúgy sem azon a néhány száz hektáron gazdálkodnak, amelyhez akkor jutottak, hanem azon a több ezren, amelyet cégeken keresztül tudtak felvásárolni. Az állami földárveréseken a 2010-es évek közepén olyan „aranykalászos gazdák” tucatjai jutottak földtulajdonhoz, akiknek eszük ágában sem volt személyesen átnyergelni az agráriumba, egyszerűen csak bérbe adták a birtokukat, és ebből jutottak jövedelemhez – ami ráadásul ma már adómentes. Itt máris tetten érhető több olyan költség is, amely a bolti tej és tojás árába beépül.

A háború miatt egekbe szökő gabonaárakon a NER nagyágyúi is kaszálnak

Az új földesurak még az ugyancsak a háború okozta gazdasági visszaesés és üzemanyag-drágulás idején is nyerni tudnak. Jól jár, aki az állami földárveréseken birtokhoz jutott, és azon gabonát termeszt.