Pontokba szedtük, mi vezetett a mostani háborúhoz, infografikán mutatjuk az elmúlt bő egy évet

3 perc

2023.02.24. 07:35

Vlagyimir Putyin orosz államfő egy évvel ezelőtt, 2022. február 24-én indította meg Ukrajna ellen a második világháború óta legnagyobb európai katonai offenzívát. A háború azonban nem egy évvel ezelőtt kezdődött, hanem 2014-ben, amikor Oroszország elcsatolta Ukrajnától a Krímet és fegyveres támogatást adott a kelet-ukrajnai Moszkva-párti szakadároknak. A kilenc éve tartó konfliktus közvetlen előzményei és legfontosabb mozzanatait foglaltuk össze a cikkben.

Kezdjük a kilenc éve tartó konfliktus közvetlen előzményeivel és legfontosabb mozzanataival:

2013. november 21. Viktor Janukovics akkori ukrán államfő az utolsó pillanatban orosz nyomásra visszautasította az Ukrajna és az EU közötti társulási és szabadkereskedelmi szerződés aláírását.

Egy éve a háborúban
2022. február 24-én támadták meg az orosz csapatok Ukrajnát. A háború egyéves évfordulójára írt cikkeinket ide kattintva olvashatják.

Az európai integrációt támogató fiatalok tiltakozó akcióba kezdtek Kijev belvárosában. December 11-én a rohamrendőrség durva akcióval akarta szétzavarni a tüntetőket, ám az akció következtében kitört a „Büszkeség forradalma": a kormányellenes erők megszállták a belvárost, és a növekvő feszültségben elszabadult az erőszak. A február közepén kitört összecsapásokban mintegy száz ember vesztette életét. Február 22-én az államfő Oroszországba menekült, és a hatalmat az ellenzék vette át.

A következő cikk 2017-ben jelent meg, ebben részletesen leírjuk, mi történt, és több videót is láthatnak az összecsapásokról:

 

Három éve nyertek a lázadók, beleroppant egész Ukrajna

Három évvel ezelőtt vesztette el Ukrajnát a Kreml. Kollégánk ott volt Kijevben, amikor Janukovics államfő emberei vérfürdőt rendeztek az ukrán főváros központi terén, majd fejvesztve menekültek el. A győzelemből azonban nem lett örömünnep: Ukrajna egy részét megszállta Oroszország, egy másik részén szeparatistákaát támogatva fűti tovább Európa elhallgatott háborúját. Bihari Ádám visszaemlékezése.

2014. február 27. Az orosz hadsereg jelzés nélküli katonái megkezdték az 1954-ben a Szovjetunión belül Oroszországtól Ukrajnának átadott Krím megszállását és ezzel  Moszkva megsértette azokat a két- és sokoldalú egyezményeket, amelyekkel szavatolta az 1991-ben függetlenné vált Ukrajna határainak sérthetetlenségét. Moszkva hivatalosan március 18-án csatolta magához a félszigetet és ezzel párhuzamosan elkezdte fegyverekkel ellátni a kelet-ukrajnai szakadár erőket.