Rácz András: Évtizedekre eltávolodik egymástól Oroszország és a Nyugat, Orbán elszigeteltsége is megmaradhat

4 perc

2023.02.24. 05:05

A magyar külpolitika eredményeként évtizedekre megromolhatnak a magyar–ukrán kapcsolatok – nyilatkozta a HVG-nek Rácz András. Az egy éve tartó Ukrajna elleni orosz invázió következményeiről szólva a Német Külpolitikai Társaság tudományos főmunkatársa arról is beszélt, hogy a Nyugat is változott: miközben komoly újrafegyverkezésbe kezdett, az EU képes volt olyan szankciókat is elfogadni politikai célja eléréséért, amelyek az uniónak is gazdasági problémákat okoznak.

hvg360: Látszik, hogy az ukrajnai orosz agresszió fordulópontot jelent a nemzetközi kapcsolatok történetében. Mennyire változott meg a világ az invázió egy éve alatt?

Rácz András.: Teljesen pontos értékelést addig nem lehet adni, amíg nem látszik, hogyan és mikor zárul le a háború. De az már most egyértelmű, hogy hosszú időre megváltozik a Nyugat és Moszkva viszonya. Oroszország és a Nyugat tartósan, valószínűleg évtizedes távlatokra elfordul egymástól. A Nyugat erőltetetten igyekszik csökkenteni a korábbi évtizedekben meghatározóvá vált energiafüggést. Az oroszokra való ráutaltság ugyan nem fog teljesen megszűnni, de már nem lesz olyan erős, mint amikor a kölcsönös függés volt a stabilitás alapja: a Nyugatnak az energia kellett, a Szovjetuniónak pedig a Nyugat pénze.

A háború egy éve
2022. február 24-én támadták meg az orosz csapatok Ukrajnát. A háború egyéves évfordulójára írt cikkeinket ide kattintva olvashatják.

Ez adott egy olyan stabilitást, hogy évtizedeken át egyik fél sem akart háborúzni. Az is az ukrajnai háború tartós következménye, hogy kiderült, a Nyugat katonai és diplomáciai értelemben is képes egységesen fellépni. Ha valaki azt mondta volna nekem két évvel ezelőtt, hogy Németország nehézfegyvereket és önjáró lövegeket fog egy folyamatban lévő háborúba szállítani, nem hittem volna el.

Az is tartós következmény, hogy Európa és a Nyugat újrafegyverkezésbe kezdett, s a szakértők szerint ez ebben az évtizedben mindenképpen így marad, s talán még a következő évtizedet is ez jellemzi majd. Kiderült ugyanis, hogy Európában is lehetséges nagy léptékű hagyományos konfliktus, és ehhez a hagyományos katonai képességek kellenek.

Mitrovits Miklós: A fő kérdés, hogy miként lesz vége az ukrajnai háborúnak

Oroszország nem nyeri meg ezt a háborút. Legalábbis nem lesz mit ünnepelnie, nem lesz kézzel fogható nyeresége. Ukrajna esélyei jelentős részben a NATO-országok további magatartásától függnek. Az nem elképzelhető, írja szerzőnk, hogy ebből a háborúból „befagyott konfliktus" legyen. Alapvető területi kérdéseket kellene tisztázni ahhoz, és alapvető garanciák kellenek, hogy egy háborút lezáró megállapodás létrejöhessen.