A NER kávézóját körberöhögnék egy 19. századi kávéházban
Akár kultúraépítés a cél, akár a nyilvános szféra megteremtése, akár az újgenerációs NER-polgárság feltalálása, a kormányközeli elit célt téveszt, amikor a Scruton Kávézót mint szellemi otthont hizlalja. A fentről irányított közszféra sem történelmi, sem szociológiai szemszögből nem állja meg a helyét, cserébe eléri, hogy a „konzervatív elit” belterjesebb és realitásvesztettebb közösség legyen, mint a démonizált körúton belüli értelmiség.
Tóth Gabi, Kovács Ákos, Rákay Philip, Németh Balázs, Szarka Gábor, Ókovács Szilveszter, Békés Márton, mandineres újságírók. Az illusztris névsor akár az ültetési rend is lehetne egy évértékelőn, de nem az: ők azok, akik megjelentek a Scruton kávézó különböző eseményein. S bár az csak Tóth Gabinak sikerült, hogy nagyobb médiavisszhangot is megüssön a tiszteletköre, a nekifutásból 600 millió forint közpénzzel megtolt, és mára három állandó helyszínen megtalálható Scrutont érezhetően igyekszik mindenkinek az arcába tolni a hatalom, mint a konzervatív elit keltetőjét.
Miről is van szó? A Scruton egy magát konzervatív szellemi műhelyként aposztrofáló kávézó és rendezvényhelyszín, amelyet a több százmilliárdos vagyon felett diszponáló kormányzati káderképző Mathias Corvinus Collegium (MCC) főigazgatója, Szalai Zoltán alapított 2020-ban. Az első vendéglátóhely a belvárosi Zoltán utcában nyílt, a második az MCC új épületénél az újbudai Feneketlen tónál, a harmadik a szintén V. kerületi Veres Pálné utcában található, de a révfülöpi MCC pártüdülőben is megjelenik a márkanév egy büfé formájában.
A név, ahogy azt nem győzi méltatni a kávézó maga, Roger Scruton brit konzervatív filozófusnak állít emléket, aki a nagy rajongójához és barátjához, Orbán Viktorhoz hasonlóan konzervatív gyökerekből kiindulva a 2010-es évekre a konteós szélsőjobboldal üdvöskéje lett. A kapcsolaton nincs csodálnivaló, Scruton ugyanis nem csupán nemzeti szuverenitást hirdető, alapvetően piacpárti antikommunista gondolkodó volt, hanem élete vége felé szívesen belekóstolt többek között a multikulturalizmus elleni harcba, a genderkritikába és a Sorosozásba is (igaz, ezért kivágta a brit konzervatív kormány a tanácsadói közül.) Lényeg a lényeg: összeért, aminek össze kellett, bár van abban valami bájos, hogy Scruton 2019-ben a New Statesmannek adott interjújában kritizálta Orbánt a Putyinnal ápolt barátsága miatt.