Borhi László történész: Túl sokan fenyegetőznek felelőtlenül a világháborúval

15 perc

2023.04.24. 04:30

Bár nem kizárt, de az uralkodó álláspont szerint kicsi az esély arra, hogy nukleáris háborúvá fajuljon az orosz-ukrán konfliktus – erről beszélt a hvg360-nak adott interjúban Borhi László történész. A történelem során többször is felmerült egy nukleáris háború veszélye, ami rossz döntések nem szándékolt eredménye lehet. Az ettől való félelem társadalmi pszichózishoz vezet, nem jó ezzel ijesztgetni az embereket. Az interjú a hvg360-on indult vitasorozat záró része.

hvg360: Az orosz-ukrán konfliktus két szláv nép háborúja?

Borhi László: Technikailag igen, de itt azért mégiscsak arról van szó, hogy egy nagyhatalom – Oroszország – megtámadott egy középhatalmat – Ukrajnát.

hvg360: Visszanézve lát olyan pontot, amivel elkerülhető lett volna ez a háború?

B. L.: Nem áll rendelkezésünkre olyan nyilvános információ, ami alapján ezt meg lehetne ítélni, de nagyon úgy tűnik, diplomáciai úton nem lehetett volna elkerülni. Kivéve, ha Ukrajna beleegyezik az orosz követelésekbe, ami nyilvánvalóan nem következhetett be. Elvileg minden konfliktus elkerülhető, ha a megtámadott fél elfogadja az agresszor összes követelését, ami nyilvánvalóan képtelenség.

hvg360: Mennyire lett volna opció az, amiről Donald Trump beszélt, hogy ő egyszerűen átadott volna területeket Putyinnak, a békéért cserébe?

B. L.: Amikor világossá vált, hogy megindul az orosz támadás, Joe Biden amerikai elnök is azt nyilatkozta, hogy egy kisebb mértékű orosz támadás esetén nem reagálnának, pontosan nem definiálva, mire gondol.

Hová vezet a háború?

Eszkalálódhat a háború? Milyen lesz az új világrend? Mi lesz Kelet-Közép-Európában? A sorozatban megjelent összes cikkünket itt találja összefoglalva:

Mekkora egy világháború esélye?

Hiába cáfolta nagyon gyorsan az amerikai külügyminisztérium, ez nem volt jó lépés Bidentől, mert az üzenetből az orosz vezetés nem tudhatta pontosan, hogyan reagál Amerika és a NATO.

Ez csak találgatás, de ha rögtön világos lett volna, hogy a NATO mindent megtesz az orosz agresszió visszaverésére, Putyin kétszer is meggondolja a támadást. Lehet, hogy arra számított, ugyanaz történik, mint Krím elfoglalása után: szankciók és üzengetések lesznek, komolyabb válaszlépés nem.

Ha viszont sikerült volna a Zelenszkij-féle vezetést a háború első napjaiban elmozdítani, akkor még az is elképzelhető, hogy a Nyugat benyelte volna.

hvg360: Miért?

B. L.: Egész egyszerűen kész tények elé lettek volna állítva, bár szankciókat hoztak volna. De ez szintén csak találgatás.