Nem a magyar állam menekíti ki a Szudánban rekedt magyarokat, ha egyáltalán ki lehet őket hozni
Egyelőre semmi nem utal arra, hogy Szudánban legalább egy rövid időre tűzszünetet kötnének a harcoló felek, ez viszont szinte ellehetetleníti a külföldiek evakuálását. Pedig még mindig vannak magyarok az országban, és könnyen rosszabbra is fordulhat a helyzet. Bár a TEK, Szijjártó Péter külügyminiszter és Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter is nyilatkozott már a magyarok kimenekítésének ügyében, a kormány gyakorlatilag annyit tud tenni, hogy külföldi államok segítségét kéri. Ez meg is történt.
Noha a Terrorelhárítási Központ készen áll arra, hogy a Szudánban rekedt magyar állampolgárokat kimenekítse, az evakuáció megszervezése a külügyminisztérium feladata, mivel elsősorban diplomáciai háttérmunka szükséges hozzá. Magyarán a TEK munkatársai mennének ugyan ki a magyarokért, de a kimenekítést a külügynek kellene koordinálnia, az erőforrást pedig a honvédség biztosítaná. Szijjártó Péter külügyminiszter eddigi nyilatkozatai alapján azt lehet tudni, hogy
a jelenlegi információk szerint öt olyan magyar van Szudánban, akiket valahogyan ki kellene onnan menekíteni.
Szudánban nincs magyar képviselet, így a diplomáciai háttérmunka az egyiptomi magyar képviselet munkatársaira hárul. Persze ez nem jelenti azt, hogy más magyar szervezet ne dobja be a közösbe azt, amit az evakuálás érdekében fel tud ajánlani, a TEK-nek például vannak helyi kapcsolatai – az más kérdés, hogy ezek a kapcsolatok mennyit érnek akkor, amikor éppen polgárháború zajlik.
Valószínű forgatókönyv, hogy nem a TEK, nem a honvédség, de még csak nem is a külügy hozza ki a magyarokat, hanem a magyar diplomácia más külföldi országok segítségét kéri meg az evakuálásra. Eddig is ez történt, a franciák és a törökök segítségével sikerült több magyart biztonságos helyre szállítani.