Bemutatjuk az orosz partizánokat, akik Putyin ellen harcolnak

Oroszországban és a gyakorlatilag orosz megszállás alá került Fehéroroszországban egyre aktívabbá válnak a Putyin-rezsim ellen fegyverrel harcoló gerillák, több forrás szerint ők állnak a Kreml elleni drónos akció mögött is. Közben nő az ukrán hadsereg kötelékében küzdő orosz egység, az Oroszország Szabadsága Légió szerepe is.

Bemutatjuk az orosz partizánokat, akik Putyin ellen harcolnak

Háború Ukrajnában

Több mint három éve tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.

„Valamennyi partizáncsoportnak megvan a maga fókusza és szakképzettsége, egyes csapatok a vasúti forgalom szabotálására specializálódnak, mások pedig a sorozóirodákat gyújtják fel, illetve a háborút támogató aktivistákat támadják” – nyilatkozta az orosz parlament egykori, jelenleg száműzetésben élő képviselője. Szerinte a Putyin-rezsim ellen harcoló oroszok már negyven városban tevékenykednek és többségük a nagyvárosi fiatalok közül kerül ki. „Vlagyimir Putyin orosz államfő azt igyekszik eladni a társadalomnak, hogy az ország sérthetetlen és polgárai biztonságban vannak. A partizánok viszont azt akarják megmutatni, hogy a háború Oroszországot is érinti és senki sincs biztonságban” – magyarázta.

Drónrobbanás a Kreml felett:

Arccal a vasút felé

A partizánok rögtön a tavaly február 24-e óta tartó orosz invázió kezdete után megkezdték akcióikat, már március elején felgyújtottak több rendőrőrsöt, illetve sorozóirodát. Július elejéig több mint húsz toborzóhelyiséget borítottak lángba, és megrongáltak több olyan járművet is, amelyeket az orosz inváziót jelképező Z-betűvel „díszítettek”.

Az egyik illegális fegyveres szervezet, az Anarho-kommunisták Fegyveres Szervezete (VOAK) és az Állítsuk meg a vagonokat nevű csoport tagjai a vasutakra specializálódott, az ország nyugati felében, az ukrán határhoz közeli térségekben több tucat szerelvényt siklattak ki.

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Jehan Paumero húszas évei elején, bordeaux-i bölcsészként jött Magyarországra 2003-ban, miután elfogadta egy pécsi gimnázium állásajánlatát. Előtte csak a Sziget miatt járt itt, de megígérte magának, hogy még visszatér – egy helyett végül több mint húsz évet maradt. Hogyan látja egy köztünk élő francia a magyarokat? Miért érzi itt szabadabbnak magát, mint otthon, és mi az, ami miatt közelebb érzi magához a magyar társadalmat? Mit gondolnak a franciák Magyarországról, és mit válaszol, ha nekiszegezik a kérdést, hogy milyen diktatúrában élni?