Nemzetközi lapszemle: A könyvpiac az Orbán-rendszer térfoglalásának újabb terepe
A Le Figaro a Libri-ügyől ír. Az USA európai haderőinek volt főparancsnoka, Ben Hodges a Newsweekben elemzi az ukrán háború kilátásait. Timothy Garton Ash mérleget von a Brexit-ről szóló népszavazás hetedik évfordulóján. Izrael szolgálhat modellül ahhoz, hogy a Nyugat miként adhat biztonsági garanciákat Ukrajnának, fejtegeti vezércikkében a Washington Post. Újabb vélemények a magyar hadifoglyok történetéről. Válogatás a világsajtó írásaiból.
Neue Zürcher Zeitung: Krimi, politikai felhangokkal
Az Orbán-kormány részéről igencsak időszerű volna kirukkolni a részletekkel, arról, hogy miként került Magyarországra a 11 ember, Ukrajna tudta nélkül.
Több forrás szerint Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes először még saját kabinettársait sem avatta be a tervbe, beleértve a külügyi tárcát. Kijev, ha minden igaz, titkosszolgálati úton értesült róla, mi készül, ezt azonban a magyar fél vitatja. Az ugyanakkor egyértelműnek látszik, hogy igen furán ment végbe az egész vállalkozás, mert az ilyen műveletekbe általában semleges közvetítőt szokás bevonni, például a Vöröskeresztet.
A háború kapcsán viszont Magyarország igencsak tekintettel van Oroszországra, miközben azt bizonygatja, hogy pártatlan szereplő. Lehet persze, hogy a foglyok átadása javította volna a bizalmat, ha nem így csinálják.
Roppant fontos, hogy kárpátaljai katonákról van szó. Semjén a határon túli magyarok honosításának élharcosa. Sok magyar szemében Kárpátalja érzelmileg Magyarország része, ami ráerősít az ottani érzésre, mármint hogy Ukrajna mesterséges állami képződmény. E látensen revizionista felfogás ismeretében nem meglepő, hogy Semjénhez hasonlóan a 11 ember sorsát is belügynek tekintik.