Daily Telegraph-elemzés: Hiba azt gondolni, hogy minden ötödik német fasiszta, ha az AfD-re szavaz

6 perc

2023.08.15. 08:20

A nyugati kormányok tévednek, ha azt hiszik, hogy be lehet tiltani a populizmust, annak az okát kell megszüntetni. Öngyilkos taktika, ha az Európai Néppárt a szélsőjobbot akarja utánozni. Oroszországnak nagyon kellene a maga De Gaulle-ja, ehhez képest kapott egy halvány utánzatot Rettegett Ivánból. Világlapok írásaiból válogattunk.

Financial Times

Jobbra tart a jövő évi EP-választás előtt Európa legnagyobb pártcsaládja. A populista, illetve szélsőjobbos erők felemelkedésére az Európai Néppárt (EPP) a maga módján reagál. Manfred Weber, az EPP elnöke azt magyarázta a lap munkatársának, hogy a földrésznek erősebb védelemre, versenyképesebb gazdaságra, sőt szükség esetén – a migránsok távoltartása érdekében – kerítésre van szüksége. Mert a lényeg a stabilitás és a biztonság.

Azaz a konzervatívok sok tekintetben igazodnak, miután a hollandoknál, finneknél, olaszoknál és a svédeknél olyanok kerültek be a kormányba, akik számára mindennél fontosabb a bevándorlás korlátozása és a termelés segítését a klímaváltozás visszaszorítása elé helyezik. Az EPP azt reméli, hogy álláspontja változtatásával elcsábíthat szavazókat és kemény jobbtól.

Csak éppen más frakciók nem nézik jó szemmel, hogy a bajor politikus udvarol pl. Meloninak, miközben annak pártja posztfasiszta és félő, hogy ily módon a jobboldali politika bekerül az uniós fő áramlatba. Mellesleg elemzők szerint a spanyoloknál a Néppárt pont azért nem tudta elérni a várt sikert a választáson, mert nem zárta ki a szövetséget a szélsőséges Vox-szal.

A cikk felidézi, hogy az EPP kivetette magából a tekintélyelvű Orbán Fideszét, de Webert már akkor azzal vádolták, hogy túl lassan cselekedett, mert félt elveszíteni a magyar képviselők voksát. A pártcsaládon belül illetékesek most attól tartanak, hogy a politikus túl messzire ment, amikor megcélozta az erősen jobbos szavazókat.