Miközben beleragadtunk a recesszióba, azt hallgatjuk, hogy megment minket a kormány
A kormányzati gazdaságpolitika csúcsra járt a nyáron. A számtalan lépés közt akad alapvetően pozitív trendre felülő látszatintézkedés, akad csekély hatású változtatás és sok-sok megszorítás. Az biztos, hogy jobb lesz – most annyira rossz a helyzet, hogy ennél már csak jobb lehet. Elemzés.
Az inflációt letörjük, de itt nem állunk meg! Beindítjuk a gazdasági növekedést, tovább fogjuk emelni a béreket – jelentette be Magyarország miniszterelnöke a Facebookon.
Orbán Viktor hozzátehette volna azt is, hogy még a kánikulának is véget vet a kormány, hiszen egyszer vége lesz annak is, és a kormánynak ehhez csak kicsivel van kevesebb köze, mint az infláció lassulásához, a gazdasági növekedés beindulásához vagy a bérek emelkedéséhez.
Ha elfogadjuk, hogy úriember biztosra nem fogad, akkor minek nevezzük azt, aki úgy tesz, mintha a biztos siker az ő érdeme volna, holott nem az?
Ezen a nyáron a kormány rendkívül aktív gazdaságpolitikát folytatott, de a kiizzadt intézkedéseknek nagyobb a füstje, mint a lángja – kivéve a megszorításokat, amelyeket természetesen nem neveznek megszorításnak.
De vegyük sorra.
Törődik az infláció
A nyár kormányzati „sikersztorija” az infláció „letörése”. Ennek minden létező csatornán ünnepelt eszköze a nagy boltláncokra kényszerített kötelező akciózás, illetve a versenyhivatal által üzemeltetett árfigyelő honlap.
Miközben semmiféle tényadat nem támasztja alá, hogy a boltláncok a kötelező akciózás nélkül kevesebb akciót hirdetnének, ahogy azt sem, hogy az árfigyelő erősítené az árversenyt (hiszen egymás árait enélkül is megismerhetik, azok kint vannak a polcokon), továbbá a látogatottsági adatokból sem látszik, hogy a lakosság tömegei éjjel, nappal az árfigyelőt bújnák.
Az intézkedés füstje biztosan nagy: a boltoknak a kötelező akciózást is kormánykék plakátokon kell reklámozniuk.