Európa harcot indított a ritkaföldfémekért, mert veszélyes függésbe került Kínától

4 perc

2023.11.07. 13:10

Az EU felfuttatná az elektrifikációhoz nélkülözhetetlen fontos fémek bányászatát és feldolgozását. Nyílnak az új bányák, de a helyi közösségek környezeti aggályait is figyelembe kell venni.

Az észak-portugáliai Covas do Barroso egy kicsiny, 200 lakosú hegyi falu, a környék eddig leginkább a Barrosa szarvasmarhafajtáról volt híres. Legfeljebb a tehenek, madarak és rovarok hangját lehetett hallani, de az idilli környezetet újabban bányagépek és helyi tiltakozások zavarják meg. A Savannah Resources brit cég az idén engedélyt kapott a portugál környezetvédelmi ügynökségtől, hogy megvalósíthatósági tanulmányt készítsen a lítium bányászatáról, és egy kis tárnát már meg is nyitott.

A falu és környéke az egyik legnagyobb európai lítiumlelőhely fölött fekszik, a geológiai kutatások már az 1980-as években megkezdődtek. A Savannah Resources 2017 óta szeretné beindítani a beruházását, hiszen óriási a kereslet az akkumulátorok e fontos alapanyaga iránt.

A lisszaboni kormány egy 2021-es törvénnyel kedvezőbbé tette a bányászati tevékenységet, és a brit beruházó öt futballpályányi területen négy bányát akar megnyitni. Érvelésük szerint a helyi kerámiaiparhoz eddig is termeltek ott ki spodument a föld alatti kőzetekből. De ez a kristály lítiumot is tartalmaz, melynek kinyerésével lítium-hidroxid készíthető a lítiumionos akkuk katódjához. A falusiak azonban attól félnek, hogy a házaik tőszomszédságában tervezett, ipari méretű kitermelés tönkreteszi az életüket és a természetes vizeiket.