Most derül ki, mennyit vett ki a zsebünkből az elmúlt két év hatalmas pénzromlása
Mintha kiütötték volna, úgy csuklott össze 2023 végére az infláció, ám ez mit sem változtat azon, hogy két év alatt a forint elveszítette értéke harmadát. Ezt pedig sem a nyugdíjak, sem a bérek növekedése nem kompenzálta teljesen. A tavalyi hivatalos adatokat napokon belül közli a Központi Statisztikai Hivatal.
Mekkora lesz az idei infláció? A kérdést aktualizálta, hogy a Központi Statisztikai Hivatal mérése szerint 2023. decemberben a fogyasztói árak szintje már csupán 5,5 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit.
„Az elemzők ennél valamivel magasabb árindexre számítottak. Az utolsó negyedévben a fogyasztóiár-index mérséklődése gyorsult, ami 2024-re is kedvező jel. Az éves áremelkedés üteme idén 5 százalék alatt lehet. Bár sok még a bizonytalanság, mert a költségvetés feszített helyzete a második fél évben áremelkedést okozó adóemelésekkel járhat” – kommentálja az adatot Palócz Éva, a Kopint-Tárki Zrt. vezérigazgatója.
A Pénzügyminisztérium (PM) december utolsó napjaiban kiadott prognózisa az idei évre 5,2 százalékos infláció tartalmaz, a Magyar Nemzeti Bank az éves átlagot a 4–5,5 százalékos sávba várja. Bármelyik jön is be, ez durva váltás ahhoz képest, hogy a fogyasztói árak tavaly az év egészében 17,6 százalékkal haladták meg az előző évit, és ezzel ráadásul a 2022-es 14,5 százalékos – az uniós módszertan szerint 15,3 százalékos – pénzromlást fejelték meg.
Az infláció sajátos fordulatai miatt célszerű az elmúlt két esztendő adatait együtt is vizsgálni.