Betiltott könyvek – 1. rész: „Nincs oly tisztességtelen dolog, mely tisztes szavakkal elmondva bárkinek botránkozására lehetne”

6 perc

2024.05.11. 15:30

2024.05.13. 13:39

Támadás a szexuális normák ellen, felhívás erőszakra, az egyház és a vallás szemtelen kifigurázása – csak néhány indok, miért gondolták úgy egyes kormányok és cenzorok a történelem folyamán, hogy egy irodalmi műnek nem szabad a szélesebb olvasóközönséghez eljutnia. A fajok eredetétől kezdve, a Bovarynén át az Amerikai psychóig remekművek egész sora került már tiltólistára forradalmi nézetei, szókimondása vagy éppen kendőzetlen stílusa miatt. A gazdagon illusztrált kötet kötelező olvasmány: az írásbeliség kezdetétől napjainkig tekinti át a cenzúra történetét – külön oldalakat szentelve a betiltott magyar irodalomnak is. A HVG Könyvek által megjelentett kiadványból több részt is közlünk.

Dekameron

Giovanni Boccaccio
1370-es évek

Giovanni Boccaccio Dekameronja (Decameron. Ford.: Révay József. Bp., Európa Könyvkiadó, 2009) 1348-ban játszódik, abban az évben, amikor a fekete halál elérte Firenzét. 10 fiatal szerepel benne, nők és férfiak, akik egy város melletti kastélyban keresnek menedéket. Unaloműzésként 100 történetet mesélnek el egymásnak, 10 napon át.

Betiltott könyvek
A könyvet ide kattintva megrendelheti a kiadótól.

A toszkán nyelvjárásban írt elbeszéléskötet rendkívüli népszerűségre tett szert, de tiszteletlen, sőt sokszor trágár hangnemével maga ellen fordította az egyházat. 1497. február 7-én Girolamo Savonarola domonkos rendi szerzetes a könyv egy példányát több más „bűnös” könyvvel és műtárggyal egyetemben nyilvánosan elégette az egyik prédikációja után a „hiúságok máglyáján”.

Mintegy 60 évvel később IV. Pál pápa felvette a Dekameront a katolikus egyház által 1559-ben kiadott Index librorum prohibitorumra, azaz az inkvizíció engedélyével nem bíró, tiltott könyvek listájára (lásd 161. oldal), mivel egyházi személyeket ábrázol nemi aktus közben.

Raffaello Morghen Boccaccio-portréja, 1822 körül
Wikipédia

Bár a könyvet 1564-ben hivatalosan is betiltották, számos példány forgott közkézen továbbra is, így az egyház megpróbálta kiszedetni a szövegből a rá nézve sértő passzusokat. 1573-ban XIII. Gergely pápa jóváhagyott egy szerkesztett változatot – ebben a szexuális tartalom változatlanul hagyása mellett más szereplőkkel helyettesítették az egyházi személyeket. Kilenc évvel később V. Szixtusz pápa minden szexuális utalást eltávolíttatott a könyvből, ám az új kiadással sem volt elégedett, ezért a Dekameron rajta maradt a tiltott könyvek listáján.