Az összeomlás elől menekül Mészáros Lőrinc volt vejének focicsapata a stadionépítés és a válás után
Az utolsó pillanatban is próbálnak szponzort vadászni, hogy jövőre elindulhasson a Haladás a másodosztályban. Egy anyagilag iszonyatos bukást hozó stadionépítés, az önkormányzatok kivéreztetése és az is kellett a szombathelyi káoszhoz, hogy a tulajdonos cégei bajba kerültek, épp miután elvált Mészáros Lőrinc lányától.
Lejátssza a bajnokságból hátramaradt két meccsét a Szombathelyi Haladás – ahhoz képest előrelépés ez, hogy a hét közepén a szurkolói fórumokon még arról volt szó, annyira nincs pénz, hogy lehet, még a rendezési költségeket sem tudják kifizetni. Az viszont továbbra sem biztos, hogy a következő szezonban el tud-e indulni Mészáros Lőrinc egykori vejének csapata az NB II-ben.
A történetben nagyon sok a bizonytalanság, úgyhogy kezdjük azzal, ami teljesen biztos: a Haladás vezetői március közepén elismerték, hogy nem tudtak időre fizetést adni, az elmúlt hetekben aztán a klub 2024/25-ös licenckérelmét a Magyar Labdarúgó Szövetség elutasította, majd a hiánypótlás után ismét így tett. A Haladás ügyvezető igazgatója lemondott, a klub pedig fellebbez, ennek az eredményére várunk most. Eközben április utolsó és május első napjaiban három végrehajtást rendeltek el a cég ellen, kettőt közjegyzők, egyet a NAV.
És innen kezdve jön egy sor olyan állítás, amire csak azt lehet mondani, hogy „állítólag” – sok olyan hír volt, hogy máskor sem mindig tudtak fizetést adni, vagy nem időre, pletykáltak ilyenről már tavaly decemberben is, vagy hogy durván mínuszos a cég saját tőkéje, de ezeket eddig nem erősítették meg.
A helyi ugytudjuk.hu állítása szerint megszerezte az amúgy nem nyilvános indoklást, és ha tényleg az a valós helyzet, amit a cikkük bemutat, akkor nem csoda, hogy nincs licenc: ők arról írnak, hogy 2023 végéig 153 milliós mínuszban volt a cég saját tőkéje, az ügyvezető pedig azt ígérte, hogy ezt a nyereségből ki fogják pótolni, ehhez képest az idei első negyedévben további 195 milliós mínusz jött össze.
A történet több szálon fut, és jócskán túlmutat a szombathelyi eseményeken. Szó van itt arról is, mi történik, ha valaki a NER-nél kiesik a pikszisből, arról is, mennyi pénzt emészt fel egy stadion fenntartása akkor is, ha azt lepasszolja a klub, és persze arról is, hogy mi van akkor, ha az önkormányzatnak nincs pénze csak a focit támogatni.
– a Szombathelyi Haladás Labdarúgó és Sportszolgáltató Kft. többségi tulajdonrésze, 60,41 százaléka Homlok Zsolté,
– további 19,08 százalék a kisebbségi tulajdonosként jelen lévő Séllei Árpádé, aki ügyvezető is volt sokáig, de 2023 végén lemondott (ő és Homlok a Haladás Marketing Kft.-n keresztül birtokolja a saját tulajdoni hányadát).
– 10,3 százaléka van a város önkormányzatának,
– 10,2 százaléka az Illés Sport Alapítványnak (a két egykori focista, Illés Béla és Halmai Gábor közös cége, a Halmill 2007 és 2015 között volt kisebbségi, 2015-2019-ben többségi tulajdonos, az alapítvány pedig 2019-től 2021-ig volt a Haladás többségi tulajdonosa),
– és szimbolikus, de a működésbe betekintést engedő 0,01 százaléka a helyi női csapatért felelős Viktoria FC-nek.
Homlok Zsolt tündöklése
A történet még a felcsúti kisvasútnál kezdődött. Ennek az építésével ugyanis annak idején a Swietelskyt bízta meg a Felcsúti Utánpótlás Neveléséért Alapítvány. Az építő cég ekkor épp a Haladás névadó szponzora is volt, 2013-ban pedig a focin kívüli összes csapatsportért felelős Haladás VSE társadalmi elnökének választották Homlok Zsoltot, a Swietelsky magyarországi ügyvezető igazgatóját.
2016 őszén aztán váratlanul kirúgták a Swietelskytől Homlokot, méghozzá úgy, hogy az osztrák anyacég a menedzser összes korábbi szerződését felfüggesztette, szóval komoly konfliktusra lehetett gyanakodni.
Fél évvel később már tisztábban láthattunk, akkor ugyanis bejelentették, hogy Homlok elvált az addigi feleségétől, összeházasodott Mészáros Lőrinc lányával, Mészáros Ágnessel, és megalapította a Homlok Építő Zrt.-t, valamint egy cseh cégen keresztül tulajdonos lett a Vasútvill Kft.-ben, amely aztán sok alvállalkozói megbízást kapott az újdonsült após vasútépítő cégétől. 2022-ben pedig beszállt a futballklubba, amely addigra jókora pénzügyi bajba került.
Az „ajándék” stadion, amiből katasztrófa lett
A magyar foci nem olcsó, és a másodosztály sem az – a csapat 2019-ig volt NB I-es, azóta NB II-es. Ezt finanszírozni önmagában sem lenne egyszerű, már korábban is önkormányzati segítségre volt szüksége a klubnak – az önkormányzat ugye szintén ott van a tulajdonosok között. Csakhogy a városvezetés lehetőségei korlátozottak. Most már azért, mert sok más önkormányzathoz hasonlóan Szombathely sem dúskál a pénzben: az idei költségvetésükben 2,8 milliárd forinttal több a kiadás, mint a működési bevétel. Ha pontos, amit az ugytudjuk.hu ír az MLSZ átvilágításáról, akkor a futballklub március végi hiánya, 349 millió forint egy kicsit több, mint az a 330 millió, amit egy évben a közvilágításra kifizet az önkormányzat, azaz józanul gondolkodva még egy futballőrült városvezetéstől sem lehetne elvárni, hogy egyedül kifizesse.
Ahogy politikailag az sem lenne nyerő ötlet, hogy engedjék el a Falco kezét. A sport támogatására 995 millió forintot szánnak idén a városi kasszából, ebből a legtöbbet, 420 milliót a kosárlabdacsapatra, amely épp most játszik azért, hogy zsinórban az ötödik évben is magyar bajnok legyen. 40 millió a focié, szintén 40 millió a kézilabdáé, szóval elvileg lehetne átcsoportosítani, de nem reális, hogy a város toronymagasan legsikeresebb klubjától vegyenek el támogatást.
Amikor pedig még lehetett volna több pénzt találni a helyi kasszában, akkor szinte mindent elvitt az, hogy valamiből üzemeltetni kellett a stadiont. És ez az a pont, ahol a legtöbb sportszerető szombathelyi olvasónk valószínűleg mélyet sóhajt.
Az új stadiont 2017-ben adták át, az eredeti tervekkel ellentétben nem 9,6, hanem 15,6 milliárd forintos építkezés után. Akkoriban ez volt a legdrágább vidéki stadion az országban. És ugyan előbb csak az ára miatt került be a hírekbe, meg azért, mert az akkori polgármester, a KDNP-s Puskás Tivadar a megnyitón azt mondta, a stadion ajándék, amit azért kapott a város, mert jól viselkedett, hamar kiderült az is: tökéletes példa a szombathelyi arra, hogy néha nem is az építkezés jelent brutális terhet, hanem az, hogy utána is működtetni kell a stadiont.
Már az átadó ünnepséget is úgy tartották meg, hogy nem találtak senkit, aki vállalta volna a nagyon drágának ígérkező üzemeltetést. Jobb híján az építtető cégnek adták ezt a feladatot, de csak pár hónapra, és az önkormányzatnak már ezért is fizetnie kellett. Ez a szerződés 2018. február 28-án járt le, de annyira az utolsó pillanatban kapcsoltak, hogy 27-én délután hívták össze a közgyűlés bizottsági ülését 28-ára, ott pedig a Haladást bízták meg azzal, hogy üzemeltesse a stadiont. Mindehhez 115 millió forintot biztosított az önkormányzat. Mellesleg az is kiderült ekkor, hogy úgy tervezték meg a stadiont, hogy sokkal kevesebbet süti a nap, mint az előző pályát, ezért, a füvet kímélendő, egy ideig nem engedték be a játékosokat edzeni, majd az átadás utáni első tavasszal nem volt víz az egyik kapu mögötti szektor vécéjében és büféjében, mert a télen belefagyott a víz a csövekbe.
Ez is közrejátszott abban, hogy az akkor még fideszes többségű önkormányzat nem volt hajlandó annyi pénzt adni a klubnak, ami a már félmilliárdosra növő hiány kezelésére elég lett volna – ekkor már szándéknyilatkozatot írtak alá arról, hogy Homlok átveszi a klubot, de akkor még nem történt meg a tranzakció. Aztán 2019 őszén a szombathelyiek az ellenzéki összefogásnak adták a polgármesteri posztot és a közgyűlési többséget is, és az új városvezetés egy darabig beletette a pénzt még abba, hogy tudják a stadiont üzemeltetni, ők is megkönnyebbültek, amikor 2021 legelején egy kormányhatározattal az állam ingyen saját tulajdonába vette a stadionért felelős céget. A Haladás Sportkomplexum Fejlesztő Nonprofit Kft. azóta is 100 százalékban állami tulajdon, vagyis közpénzből működtetik a stadiont.
…és a krízis
A stadionüzemeltetés után térjünk vissza a klubhoz. „Az új tulajdonos célja a kiszámítható, átlátható, stabil gazdasági háttérrel megvalósítható építkezés . A patinás futball klub belátható időn belül a hazai bajnokság első osztályában kíván szerepelni” – írta a klub honlapja 2022-ben, amikor Homlok hivatalosan is megérkezett. Nem így történt. Egy dolog az, hogy az NB I-nél közelebb van épp az NB III – az osztályozós 15. hely fölött 3 pont most az előnyük, papírforma szerint azért bent kellene maradniuk –, sokkal nagyobb gond lehet a pénzügyekkel.
Alig háromnegyed évvel Homlok új szombathelyi szerepvállalása után történt egy fontos változás: a céges papírokban Homlok-Mészáros Ágnes nevét 2023. március 1-jével minden érdekeltségében Mészáros Ágnesre írták át, február elejétől pedig már nem a korábbi közös felcsúti házuk szerepel Homlok Zsolt lakcímeként a dokumentumokban. Ebből nem volt túl nehéz válásra következtetni, és szinte pontosan ezzel egy időben közölte a Vasútvill, hogy fővállalkozója (nem nevesítették, de tudni lehet, hogy ez Mészáros Lőrinc R-Kordja) felmondta két munkájukról szóló szerződésüket. A Vasútvill arról tájékoztatott, hogy a „jelenleg rendelkezésére álló kapacitásainak 2023-as terv szerinti kihasználtsága várhatóan jelentősen csökken”.
A Homlok Építő már 2022-t is 332 millió forintos mínusszal zárta a korábbi évek 400-700 milliós profitjai után, a Vasútvill pedig a korábbi félmilliárdos után már csak 28 milliós pluszt hozott össze. A 2023-as beszámolók még nem nyilvánosak, úgyhogy egyelőre biztos kiindulópontnak csak azt vehetjük, hogy a céges hitelminősítéssel foglalkozó Scope Ratings 2023 márciusában, majd júliusban és aztán idén márciusban is leminősítette a Vasútvillt. Az idén márciusi leminősítésnél azt írták, hogy súlyos likviditásproblémák vannak, nagyjából kéthavi működésre elegendő 170 millió forint maradt a cég kasszájában, de azért ez még nem a teljes összeomlás, mert a cseh anyacég segítséget ígért.
Nyolc nappal ez után, március 13-án az is kiderült, hogy a fociban is baj van, a Haladás klubvezetése elismerte: nem tudták a februári béreket kifizetni. Homlok akkor azt mondta, a marketingjogok eladásáról már alá is írtak egy kétmillió eurós szerződést, a partner pedig utalta a pénzt, de a Mészáros Lőrinchez is köthető MBH Bank nem írta ezt az összeget jóvá – hogy még bonyolultabb legyen a történet, az ugytudjuk.hu ez után azt írta, hogy a cégnek nincs is számlája az MBH-nál. Ez után egy korábbi végrehajtás lekerült a cég nevéről, vagyis feltételezhetően az addigi tartozásaikat rendezték, azóta azonban három végrehajtást is elindítottak mások.
Itt tartunk most. Hivatalosan még nincs összeomlás, és egyelőre még nem végleges a következő szezonbeli indulás bukása sem, de Szombathelyen egyre többen csodálkoznának, ha innen sikerülne megmenteni a klubot. Az MLSZ-nek május 31-ig kell döntenie a licencek ügyében véglegesen, de az ígéret szerint május 23-24-e körül már lehet döntés. László Győző alpolgármester közleményében pedig azt írta: Homlok Zsolt addig is tárgyal, hogy reménybeli támogatókat tudjanak bevonni a határidőig.
Nyitókép: a szombathelyi kispad 2019-ben, a Mezőkövesd elleni mérkőzés végén Mezőkövesden / Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt
A hvg360 tartalma, így a fenti cikk is, olyan érték, ami nem jöhetett volna létre a te előfizetésed nélkül. Ha tetszett az írásunk, akkor oszd meg a minőségi újságírás élményét szeretteiddel is, és ajándékozz hvg360-előfizetést!