Két nő is volt a merénylők között, de a halálos lövéseket férfiak adták le – az amerikai elnökgyilkosságok története

6 perc

2024.07.17. 13:45

2024.07.18. 06:39

A Donald Trump elleni merénylet is felhívta a figyelmet arra, hogy a több százmillió lakossági lőfegyver Amerikájában a politikusokra külön veszély leselkedik. Eddig négy elnök lett gyilkosság áldozatává, s még többet akartak megölni, de nem jártak sikerrel.

A politikai erőszak nem idegen a világ nagy és demokratikus országaitól, ám sehol nem olyan gyakori, mint az Egyesült Államokban. Ez aligha véletlen, hiszen a 335 milliós országban állítólag 350 millió lőfegyver is lehet a lakosságnál, s figyelembe véve, hogy a felmérések szerint csak a kétötödüknél tart ilyet, sokan egész arzenállal rendelkeznek.

A The New York Times amerikai napilapban a Donald Trump elleni merénylet után megjelent esszé emlékeztet arra, hogy az északi szomszéd Kanadában a XX. században egyetlen miniszterelnökre sem lőttek rá. A második világháború után parlamenti demokráciává vált Japánban csak az exkormányfő Abe Sinzo lett – 2022-ben – gyilkosság áldozata, és a tettesnek a szigetországban rendkívül szigorú fegyvertartási szabályok miatt barkácsolnia kellett magának az egyszer használatos flintát.

Nagy-Britanniában Margaret Thatcher szerencsésen megúszta az Ír Köztársasági Hadsereg (IRA) 1984-es bombamerényletét, s az ország egyetlen miniszterelnökét lőtték le, még 1812-ben, a nem túl jelentős történelmi szereplő Spencer Percevalt.

A 46 eddigi amerikai elnökből – a számuk valójában 45, mert a két nem egybefüggő mandátumú Grover Cleveland egyszemélyben a 22. és a 24. a sorban – néggyel végzett gyilkos golyója. Emellett csak a XX. században legalább hat elnök, valamint Trump révén egy exelnök életének kioltására komolyabb kísérlet történt.

Parászka Boróka: 75 másodperc a lövéstől Trump ökölbe lendülő kezéig

A politikai ösztön és a gesztus ereje magasba emeli Trumpot. Ez az elnök erősebb, mint akit legendává emelt a történelem. Erősebb az összes többi elnöknél is. Nem csak az öreg, botladozó Bidennél, de Kennedynél is erősebb, aki úgy élt és halt mint egy filmsztár.

Az első áldozat Abraham Lincoln volt, akit 1865. április 14-én, öt nappal az után lőtt tarkón a washingtoni Ford’s színházban John Wilkes Booth, hogy a virginiai Appomatoxnál letette a fegyvert a déli konföderáció hadseregének főparancsnoka, Robert E. Lee tábornok. Lincoln másnap meghalt, az elmenekült Booth-t pedig április 26-án, Virginiában agyonlőtte az őt üldöző csapat.

Az 1861–1865 közötti polgárháborúban az északi hadsereg tábornokaként szolgált James Garfield még csak hat hónapja volt elnök, amikor 1881. július 2-án, a washingtoni pályaudvaron, a vonatja felé tartva lelőtte őt Charles Guiteau, aki csalódott, mert nem kapott meg egy diplomáciai állást.