Egészség 2024
A HVG-ben kiemelten fontosnak tartjuk az egészséges életmódot, a betegségek megelőzését. 2024-ben először rendeztük meg a HVG Health Excellence 2024 rendezvényt és a betegközpontúságot díjazó HVG Betegbarát pályázatot.
Hétfőn bejárta a sajtót, hogy Orbán Viktor 16 és 24 kilós kettlebellel edz heti négyszer-ötször, saját maga által összeállított edzéstervvel, és miután az étkezési szokásain is változtatott, valamennyit le is adott a súlyából (mivel azonban állítólag nem áll mérlegre, erről a változásról nincsenek pontos adatok). Örvendetes, hogy a 61 éves miniszterelnök jó példával jár elöl az életmódváltás terepén, néhány dolgot ugyanakkor nem árt tudnia annak, aki ezen felbuzdulva belevágna valami hasonlóba: a többi között, hogy mit lehet tenni a sérülések elkerülése érdekében, amibe egyébként Orbán is belefutott, miért érdemes tízkilós súlyfelesleg fölött szakemberhez fordulni, vagy hogy miért kezdjen gyógytornásszal tréningezni a 60-as korosztály, ha mozogni kezd.
A kettlebell, azaz a füles súly nagyjából a 2010-es évek óta népszerű itthon (magáról az eszközről és az edzésformáról ebben a cikkünkben írtunk bővebben). Bár az utóbbi időben nagyot megy az edzőtermekben – sok csoportos edzésen már a kifejezetten erre épülő gyakorlatokra koncentrálnak –, használatában és hatékonyságában nem különbözik nagyon a kézi súlyzóktól. Ami viszont előnye, hogy bizonyos gyakorlatok közben jobb lehet a fogása – mondja Gaál Benjámin személyi edző, masszőr és táplálkozási tanácsadó, aki szerint alapvetően egyik eszköz sem biztonságosabb vagy sérülésveszélyesebb a másiknál.
Ennek megfelelően a kettlebell bárkinek ajánlható. „Természetesen szépen, fokozatosan kell építkezni, hogy a szövetek alkalmazkodjanak a terheléshez. Ha magasabb szintre szeretnénk eljutni, mindenképp érdemes már az elején edzővel, szakemberrel dolgozni, hogy legyen egy alapunk, és jó formával kezdjük el”, hívja fel a figyelmet.