Izraeli extábornok: Ez most a legalkalmasabb pillanat, hogy leszámoljunk a minket fenyegető koalícióval
Izrael a Hamászt legyőzte, mostantól az északi frontra összpontosít, ahol küszöbön áll bevonulása Libanonba a Hezbollah ellen – nyilatkozta a HVG-nek Amir Avivi izraeli nyugalmazott dandártábornok. Szerinte a győzelemhez vezető úton aranykor vár a bibliai jelentőségű pillanathoz érkezett zsidó nemzetre. Avivi a biztonsági körökben befolyásos Izraeli Védelmi és Biztonsági Fórum (IDSF) alapító-vezetője, jobboldali cionista nézeteiről ismert, a Jerusalem Post tavaly a világ legbefolyásosabb 50 zsidó személyisége közé választotta. Az interjú a Hezbollah elleni csipogós támadás és Haszan Naszrallah, a Hezbollah vezetőjének szeptember 27-i likvidálása előtt készült.
HVG: Azt nyilatkozta egyszer, hogy a katonák cionista szellemisége miatt fogja Izrael megnyerni a háborút. Mit kell ez alatt érteni?
Amir Avivi: Izrael győzni fog, ez a mostani a második függetlenségi háborúja, és nagyon hosszú lesz. Nem csak a katonai erő vagy a lőszer számít, hanem a szellemiség, az elszántság. Ez most történelmi pillanat, az izraeli társadalom nagy többsége döntő győzelmet akar, ezért hajlandó áldozatot hozni és kitart.
Persze vannak, akik azt mondják, harcolunk már egy éve, keményen lecsaptunk a Hamászra, de most kössünk tűzszünetet a Gázai övezetben, és lehetőleg az északi fronton is a libanoni Hezbollahhal. Ezt követően talán visszaköltözhetnek a határ mellől evakuált izraeliek tízezrei, és még az amerikai elnökválasztás előtt a washingtoni kormányzat nyélbe üti a békemegállapodást Izrael és Szaúd-Arábia között. De ezzel az a baj, hogy a háború elvesztésével lenne egyenlő, hiszen a Hamász hatalmon marad, és egy idő múlva ugyanolyan veszélyt jelent, mint egy évvel ezelőtt. Fennmarad az a kíméletlen valóság, hogy terrorhadseregek vesznek minket körül a határaink mentén. Ez nem opció.
HVG: Meddig folytatódhatnak még a harcok?
A.A.: A második intifáda idején a 2002-es Védőpajzs nevű katonai művelet során ellentámadást indítottunk Ciszjordániában, ahol a palesztin terrorszervezetek jóval gyengébbek voltak, mint a Hamász. Harmincezer katona vett benne részt, két hónap alatt ellenőrzés alá vontuk a ciszjordániai palesztin városokat, de 5 évbe telt, mire stabilizáltuk a helyzetet.
A modern hadviselés két szakaszból áll, az első a területfoglalás, a második az összes terrorinfrastruktúra felszámolása, a terület megtisztítása. A gázai háborúban Izrael nagyjából befejezte a Hamász terrorhadseregének az elpusztítását, felszámolta a zászlóaljait. Bár még mindig sok terrorista maradt szétszéledve, a Hamász fegyveres ereje hadseregként már nem működik. Sikerült megsemmisíteni a fegyver- és a rakétagyártó képességét is, és elvágni a csempészútvonalakat Egyiptom felé a határmenti folyosó ellenőrzésével. De a hatalmas terrorinfrastruktúra teljes megsemmisítése hosszabb időt vesz igénybe.