A végtelenbe és tovább: egyre nagyobb szerepe lesz a globális gazdasági növekedésben az űriparnak

5 perc

2024.11.11. 16:30

Seregszemlét tartottak Milánóban az űripar magáncégei, amelyek között egyre több az innovációval bekapcsolódó, nemzetközi szinten kisebb szereplő, mint a magyar űrörökségre építő 4iG Űr és Védelmi Technológiák Zrt.

„Tudományos-fantasztikus, de a fikciós rész nélkül”

– ezzel a felkiáltással ünnepelte Elon Musk, hogy a SpaceX Starship rakétája a minap sikeresen tért vissza a kilövőállásra, hasznos terhének a világűrbe juttatása után. Mintha a fellövés momentumát vetítették volna le újra, csak visszafelé – gondolhatta a néző, ahogy az óránként több ezer kilométeres sebességről a motorjai begyújtásával visszalassító rakétatestet látszólagos könnyedséggel elkapták a mechanikus robotkarok. A Starship dokkolásához a háttér is tökéletes volt: a Mexikói-öböl partján épp a napfelkeltére visszatérő, 23 emeletnyi magas óriásrakéta az egész űriparban új nap kezdetét jelezte.

A rakéták újrahasznosítása dollármilliárdokat takarít meg a SpaceX-nek, ahogy az űreszközök pályára állítását megrendelők költségeit is csökkenti. Emellett gyorsabbá és gyakoribbá teszi az indításokat, mivel nem kell minden fellövésre teljesen új rakétát összerakni. Már a SpaceX kisebb, Falcon rakétájának – amely a Csillagok háborújából ismert Ezeréves sólyomról (Millennium Falcon) kapta a nevét – is újra felhasználhatók bizonyos elemei, de a Starship egészen más nagyságrendet képvisel. Musk szerint a visszatért rakétán csupán a 33 metánalapú hajtómű külső részéből kell cserélni néhányat, melyek aerodinamikai és hőhatások miatt eltorzultak. A SpaceX ünneplő mérnökeinek a NASA is gratulált, amely az Artemis programja keretében a SpaceX segítségével akar újra embert küldeni a Holdra.

Jobb lenne, ha “elhajózna a naplementébe”, mondta Musk Trumpnak, aztán a legnagyobb rajongója lett

2015-ben, de még 2022-ben is ellenezte Donald Trump elnökségét Elon Musk, az elmúlt hónapokban azonban látványosan egymásra talált az exelnök és az X, a Tesla és a SpaceX főnöke.

A bravúros landolás kiváló vizuális felvezetés volt az egy nappal később Milánóban megnyílt 75. Nemzetközi Asztronautikai Kongresszushoz (IAC), amelyen a globális űripar nyolcezer szereplője gyűlt össze. Cégek hosszú sora állított standot, a legkisebb, az űripart is a portfóliójukban tudó vállalatoktól egészen a legnagyobbakig, mint a Leonardo vagy a Thales. Több ország az állami űrügynökségével képviseltette magát, illetve adott megjelenést saját cégeinek. Olyan kis államok is eljöttek, amelyeket a közvélekedés aligha tart űrhatalomnak, standot állítottak például a Baltikum és Szlovákia kivételével Kelet- és Közép-Európa országai, de még a Szlovén Vállalkozásfejlesztési Ügynökség is.