szerző:
Bari Máriusz
Tetszett a cikk?

A hordozható nukleáris reaktort csak el kell ásni, össze kell kötni egy gőzturbinával és öt évig elegendő energiát szolgáltat 25 ezer háztartásnak, nyilatkozta nemrégiben bejelentett termékéről a Hyperion Power Generation.

Emberi kéz sem kell az új nukleáris
reaktor mellé
A reaktor nem nagyobb egy kádnál, formája a legjobban még egy termosz kupakjához hasonlít, belsejében hidrogéngázzal körbevett urániumhidrid mag található. Ezt egyszerűen csak körbe kell önteni betonnal, el kell temetni a föld alá és hozzá kell kötni egy gőzturbinához - a felszabaduló elektromosság pedig 25 ezer háztartás igényeit láthatná el öt évig, írja a témáról a Santa Fe Reporter.

A maghasadással működő energiaforrás szabadalmát a Los Alamos National Laboratory (LANL) egyik kutatója, Otis Peterson nyújtotta be még 2003-ban. Peterson jelenleg a múlt hónapban alakult Hyperion Power Generation fő tudósaként tökéletesíti munkáját. A cég reményei szerint a Új-Mexikóban felállított első gyárukban 2012-ben megindulhat az első négyezer reaktor gyártása.

Míg a termék 27 megawattnyi hőenergiát képes fejleszteni, a cég hangsúlyozza, nem reaktorként kezeli termékét, mivel egyben szállítható, nincsenek mozgó részei és emberi felügyeletet sem igényel. "Igazából meghajtónak, elemnek vagy modulnak hívjuk, annyira biztonságos", mondta a Hyperion sajtóképviselője, Deborah Blackwell. "A ceruzaelemet sem szokás elemeire szedni, ugyanígy a termékünket is csak be kell csatlakoztatni a kellő helyre, a kémiai reakciók beindulnak, nem is kell soha kinyitni vagy piszkálni."

A reaktor urániumkristályok és hidrogénizotópok használatával hoz létre egy önegyensúlyozó állapotot. Új rendszere miatt a nukleáris energia ellen felszólaló aktivisták sem tudják még, mit kezdjenek a Hyperion új termékével, mindenesetre több mint szkeptikusak a Hyperion weboldala szerint az eddigieknél biztonságosabb, tisztább és olcsóbb energiaforrással szemben.

Blackwell szerint az elemet nemcsak katonai bázisokon lehetne hasznosítani, hanem még az elektromos áram és a tiszta ivóvíz hiányával küszködő elmaradott országokban is. A Hyperion ezen a héten találkozik első üzleti partnereivel, de hangsúlyozta, reméli, hogy hamarosan az EU-országok és a nemzetközi humanitárius szervezetek képviselőivel is kedvező tárgyalásokat tud majd folytatni.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!