Cikatridina
Cikatridina
Tetszett a cikk?

Bár a változókor sok nő számára kellemetlen testi és lelki változásokkal jár, az nem jelenti a női lét végét. Cikkünkben a menopauzáról, az ösztrogénszint csökkenésével járó átalakulásról, valamint arról is szó esik, hogyan tarthatjuk fenn az intimitást és a rendszeres együttléteket.

A nőknél átlagosan 50-52 évesen bekövetkező menopauza után a petefészekhormonok szintjének jelentős csökkenése miatt a szervezet már nem képes több menstruációs ciklust elindítani. Az ösztrogén nevű hormon elsősorban a petefészkekben fejlődő tüszőkben termelődik, ez a magyarázata annak, miért csökken drasztikus módon a mennyisége a menopauza idején, olyannyira, hogy a vérből gyakran már nem is mutatható ki. Az ösztrogén mellett a másik fontos nemi hormon, a progeszteron szintje is csökken, ezeket a folyamatokat pedig sokak számára kellemetlen tünetek kísérik.

Ezek közül a leggyakoribbak lehetnek az alábbiak:

  • hőhullámok
  • éjszakai izzadás
  • alvászavar
  • ingerlékenység és frusztráltság
  • a libidó csökkenése vagy teljes elvesztése
  • érzelmi labilitás
  • hajritkulás
  • hüvelyszárazság
  • arc- és testszőrzet-növekedés
  • szapora szívdobogás
  • elhízás

Az ösztrogén szintjének csökkenésével az öregedés folyamata is felgyorsul. Ennek jelei többek között a haj és a bőr vékonnyá, rugalmatlanná válása és a felső ajak feletti függőleges ráncok megjelenése. Emellett csökken az izmok és az ízületek rugalmassága, megváltozik a hüvely váladéktermelése, a húgyutakat és a hüvelyt bélelő hám elvékonyodik, sorvad, amitől a hüvely könnyebben sérül, fogékonyabbá válik a fertőzésekre.

A változókorba belépve egy nő élete és párkapcsolata is átalakuláson megy keresztül. Szerencsére ma már egyre többet és nyíltabban beszélünk ezekről, ahogyan arról is, hogy a menopauzával nem ért véget a női lét, hanem az inkább egy új szakasz kezdetét jelenti. Sokan ilyenkor szabadabban és önfeledtebben élik meg nőiességüket és szexualitásukat.

A menopauza nemcsak testileg, de lelkileg is kihathat a változókorba lépő nőkre és így mikrokörnyezetükre, például családjukra, élettársukra is. Éppen ezért érdemes foglalkozni a klimaxszal egy párkapcsolaton belül, és beszélni arról, milyen nehézségekkel szembesülünk, legyen az fizikai vagy mentális jellegű, hogy a másik megértse a bennünk zajló folyamatokat.

Előfordulhat, hogy a menopauzát megélve egyes nők szexuális vágya megváltozik, (átmenetileg) csökkenhet a libidójuk, emiatt és az esetleges hangulatingadozásai miatt pedig a társuk úgy élheti meg ezt az időszakot, hogy párja ignorálja őt. Gyakori problémaként merül fel például, hogy a klimax kezdetén a nőknek hosszabb időre van szükségük ahhoz, hogy izgalmi állapotba kerüljenek, vagy az ösztrogénszint már említett csökkenése miatt a hüvely fala elvékonyodik és szárazabbá válik, ami fájdalmat okozhat a szexuális együttlétek során. Egyesek kifejezetten a fájdalomtól való félelem miatt mondanak le a szexuális életről. Változás állhat be az orgazmusban is, amely rövidebb és (az izomösszehúzódások miatt) kellemetlenebb lehet a korábban megtapasztaltakhoz képest.

A kellemetlenségek ellenére a menopauza után sem érdemes lemondanunk az intimitásról, hiszen a diszkomfortot okozó tünetek jelentős része kezelhető. Ráadásul van, aki a változókor idején felszabadul az addigi gátlásai alól, mivel már nem kell tartania a nem várt terhességtől, ezért önfeledtebben tudja élvezni a szexet. A klimax tüneteit enyhíti a rendszeres intim együttlét és a kiegyensúlyozott párkapcsolat, aminek egyik kulcsa a kommunikációban rejlik. Megváltozhatnak például a szexuális preferenciák, ezekről érdemes a partnereknek beszélniük. Hüvelyszárazság esetén sokat segíthetnek az aktus során a síkosítók, valamint a hosszabb előjáték, hogy testileg-lelkileg is könnyebben ráhangolódjunk az együttlétre. A hüvelyszárazság hatásos kezelésére ma már számos módszer létezik. Hogy kinél melyik a legalkalmasabb, az a tünetek súlyosságától is függ. Enyhébb esetekben elég lehet a síkosító használata az aktus során, de tartós eredményre csak a különböző hidratáló és ápoló összetevőket tartalmazó, hormonmentes hüvelykúpok és krémek kúraszerű, vagy akár hosszabb távú használatával számíthatunk, mivel azok nemcsak síkosítanak, hanem valóban hidratálják és regenerálják is a hüvelyhámot.

A természetes megoldást kedvelőknek érdemes kipróbálni a gátizomtornát, de az erősebb, folyamatosan fennálló tünetek esetén – főleg, ha változókori hőhullámok is társulnak hozzájuk – megoldást nyújthatnak a szájon át szedhető vagy hüvelyi ösztrogénpótló szerek is. Lehetséges mellékhatásaik, valamint a mell- és a méhtestrák kockázatát fokozó hatásuk miatt egyre többen választják inkább a mellékhatások és szövődmények nélküli lézeres kezelést.

A libidó fellendítésében segíthet még egyebek mellett a változatos táplálkozás és a megfelelő vitaminok bevitele, amelyek kiegyensúlyozott közérzetet biztosítanak. Sokan esküsznek a különböző gyógynövénykivonatokra, amelyek nemcsak az általános közérzetet, de a kismedencei és hüvelyi vérkeringést is javítják.

 



Az oldalon elhelyezett tartalom a Cikatridina forgalmazója, a Phytotec Hungária Bt. közreműködésével jött létre, előállításában és szerkesztésében a hvg.hu szerkesztősége nem vett részt.