Ez az egyik leggyakoribb fájdalomforrás a férfiaknál
Tévhit, hogy a prosztatagyulladás csak az idős embereket érinti. A statisztikai adatok szerint az ötven évnél fiatalabb férfiak esetében (főleg a harmincas-negyvenes korosztályban) ez a leggyakoribb urológiai probléma, míg az idősebbeknél csak a harmadik helyen áll a sorban.
A férfi nemi szervekhez tartozó, a felnőtt férfiaknál körülbelül 20 gramm méretű nemi mirigy, a prosztata vagy más néven dülmirigy a húgyhólyag alatt helyezkedik el, az abból kiinduló húgycsövet körülvéve. Az általa termelt prosztataváladék a hímivarsejtekkel és az ondóhólyag váladékával együtt képezi az ondót. A prosztata váladéka elősegíti a hímivarsejtek mozgását, emellett a lúgos kémhatású, áttetsző színű váladék segít semlegesíteni a hüvely savas kémhatású közegét, így biztosítva a hímivarsejtek életképességét.
A prosztatagyulladás (prosztatitisz) az egyik leggyakoribb prosztataprobléma, amely bármely életkorban előfordulhat. Több típusa van, amelyek tüneteikben és a kiváltó okokban egyaránt különböznek.
- Nehezen induló vizeletürítés
- Vékony, gyenge sugárban történő vizelés
- Akadozó vizelet
- Állandó vizelési inger, mert a húgyhólyag nem tud teljesen kiürülni
- Gyakori vizelés, főleg éjszaka
- Vér a vizeletben vagy a spermában
- Fájdalmas ejakuláció
- Állandó, bizonytalan fájdalom az alhasban
- Merevedési zavarok
A prosztatagyulladás típusai
A prosztatagyulladásos panaszok helye és erőssége időben előre haladva változni szokott. Gyógyítható betegségről van szó, amellyel urológushoz kell fordulni, ellenkező esetben a tünetek évekig fennállhatnak és krónikus kismedencei fájdalom szindrómához vezethetnek. Ennek tünetei a férfiaknál általában hasonlítanak a krónikus prosztatagyulladáshoz, azonban baktérium nem mutatható ki a vizeletből, vagyis az alhasban, valamint a gát és a medence tájékán érzett fájdalomnak semmilyen szervi oka nincsen. A korábbi bakteriális prosztatagyulladás következtében gyógyuló hegesedés során a hegszövet kevésbé rugalmas, és a főleg izomból és mirigyekből álló szervet belülről rongáló hegek kellemetlen érzést okozhatnak, akadályozhatják a mirigyváladék kiürülésének természetes útját, így szerepet játszhatnak a kismedencei fájdalom szindróma kialakulásában.
A prosztatagyulladás egyik oka a húgyutak vagy az ivarszervek más területeiről átterjedő baktérium által okozott fertőzés. Az akut prosztatagyulladás főbb tünetei közé tartozik a sürgető vizelési inger, a kevés, fátyolos vizeletürítés, a magas láz, hidegrázás és a pénisztő környékén jelentkező fájdalom. Akut prosztatagyulladás esetén azonnal forduljunk orvoshoz, aki megfelelő antibiotikumos kezelést ír fel.
A prosztatitisz másik fajtája a krónikus bakteriális prosztatagyulladás, amelyet a folyamatos vagy visszatérő bakteriális fertőzés okoz, és akár évekig is fennállhat. Akut prosztatagyulladás sikertelen kezelését követően is jelentkezhet, abban az esetben, ha nem pusztul el minden kórokozó.
Tünetei az akut fertőzésnél enyhébbek, köztük szerepel a sürgető vizelési inger, a fájdalmas vizelés vagy ejakuláció, a véres ondó és a deréktáji fájdalom. Ebben az esetben is azonnal orvoshoz kell fordulni, aki antibiotikumkúrát rendel el.
A leggyakoribb típus, a krónikus kismedencei fájdalom szindróma (CP/CPPS) esetén nem mutatható ki baktérium jelenléte, ahogy kialakulási oka sem ismert. Leggyakoribb tünete a pénisz, a herék, az alhasi és a gáttájékon jelentkező fájdalom, valamint a vizelési problémák és a fájdalmas ejakuláció. A krónikus kismedencei fájdalom szindróma (CP/CPPS) kezelése komplex orvosi feladat. Tünetmentes prosztatitisz is létezik, amelynek – mint arra az elnevezése is utal – nincsenek jellegzetes tünetei, éppen ezért általában csak valamilyen más okból végzett vizsgálat során derül ki a probléma. Bár tünetmentes, ez a fajta prosztatagyulladás nagymértékben ronthatja a férfiak termékenységét.
A prosztatagyulladás kialakulása ellen gyakran mi is tudunk megelőző lépéseket tenni, leginkább a baktériumok által okozott prosztatagyulladás esetében. Nagyon fontos a rendszeres, bőséges folyadékfogyasztás a húgyutak átmosása érdekében. Húgyúti fertőzés esetén mielőbbi kezelés ajánlott, mielőtt a baktériumok eljutnának a prosztatáig. A rendszeres nemi életnek vagy az önkielégítésnek is szerepe van a megelőzésben. Hatására nem tudnak megtelepedni a prosztatában a baktériumok, így gyulladás sem tud kialakulni.
A megelőzés kulcsfontosságú
Sokat tehetünk a prosztatánkért a megfelelő étkezéssel. Emellett előnyös lehet az E-vitamin, a cink és a szelén fogyasztása is. Utóbbi a brokkoliban, a brazil dióban, tengeri ételekben, spárgában, barna rizsben és a hagymában is megtalálható. Már kialakult betegség esetén kerüljük a csípős és fűszeres ételeket, mivel azok a tüneteket sokkal kellemetlenebbé tehetik. Emellett mérsékeljük a kávé- és alkoholfogyasztásunkat, mert azok növelhetik a gyulladás kialakulásának esélyét.
Az oldalon elhelyezett tartalom a Proxelan forgalmazója, a Phytotec Hungária Bt. közreműködésével jött létre, előállításában és szerkesztésében a hvg.hu szerkesztősége nem vett részt.